ALDO LONDI, keramikskulptur, Rimini blu-serien, Bitossi, Italien 1960-tal.
Katt glaserad i blått och grönt. Höjd 27,5 cm.
Sedvanligt ytslitage. Nagg på en tass och på ena örat.