Nr. | Föremål | Klubbat pris |
413 | KARAFF samt GLAS, 8 st. 1900-tal. | 1 700 SEK |
414 | ESTRID ERICSON, M FL, 12 st assietter, 12 st tallrikar samt skål, Firma Svenskt Tenn. | 6 500 SEK |
415 | GARDINER MED GARDINKAPPA, gobelängteknik, Louis XVI-stil, Aubusson, Frankrike 1800-talets andra hälft. | Återrop |
416 | VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal. | 3 400 SEK |
417 | SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914). | 5 500 SEK |
418 | PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914). | Återrop |
419 | RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914). | 4 500 SEK |
420 | MAPP MED 19 st BILDER, "Eva im Paradies", Tyskland, 1910-tal. | 2 400 SEK |
421 | SKÅLFAT, sterling. Georg Jensen. | 4 000 SEK |
422 | Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
423 | TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten. | 5 000 SEK |
424 | TRÅGSOFFA, rokokostil ca år 1900. | 17 500 SEK |
425 | Mette Petri, ”Cathedral”. | 12 000 SEK |
426 | Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil. | 5 800 SEK |
427 | JULES SCHYL, olja på duk, sign. | Återrop |
428 | SOCKEL, 1900-tal. | 1 000 SEK |
429 | KISTA, moriskstil. 1800-talets senare del. | 2 600 SEK |
430 | SOFFA, empire. 1800-talets första del. | 6 000 SEK |
431 | SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal. | 8 000 SEK |
432 | APPLIQUER, för två ljus, ett par. Regecystil, 1800-tal. | 6 000 SEK |
433 | FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | Återrop |
434 | ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46. | Återrop |
435 | Ragnar Person, "Folksamling". | 15 000 SEK |
436 | KAVIARSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1886. | 6 300 SEK |
437 | Sven Jonson, "Nocturne". | 10 500 SEK |
438 | Gustav Rudberg, Båt, Hven. | 19 000 SEK |
439 | Aime Gabriel Adolphe Bourgoin Tillskriven, Friarporträttet. | 8 000 SEK |
440 | JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90. | Återrop |
441 | Joakim Kocjancic, "Trafalgar Sq., London", 2005/2009. | Återrop |
442 | Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen. | 15 000 SEK |
443 | BRODERAD TAVLA. Oval. Sannolikt Sverige, omkring 1800. 21 x 25,5 cm. | 2 000 SEK |
444 | VASER, 2 st, mosaikkeramik. A.M Vallauris, Gerbino. | 3 400 SEK |
445 | Gunnar Ström, Ekivok interiör. | 8 000 SEK |
446 | BORDSGARNITYR, 3 delar, porslin och förgylld brons. Louis XVI-stil. 1800/1900-tal. | Återrop |
447 | PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien. | 700 SEK |
448 | Waldemar Lorentzon, "Saint Germain". | 5 500 SEK |
449 | Louis Cane, Blommor i blå vas. | 15 000 SEK |
450 | Louis Cane, Kärleksakt. | 3 500 SEK |
451 | Beverloo Corneille, Kvinna med fåglar. | 17 500 SEK |
452 | SOCKERSKRIN, silver, rokoko. Johan Pettersson Berg, Norrköping 1762. Ca 322 g. | Återrop |
453 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820). | 1 300 SEK |
454 | TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59. | 3 000 SEK |
455 | BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
456 | URNA, porslin. Sen Qing dynastin. | 6 000 SEK |
457 | PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal. | Återrop |
458 | VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal. | Återrop |
459 | BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal. | Återrop |
460 | Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence. | 5 000 SEK |
461 | Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain. | 5 000 SEK |
462 | Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands. | 4 800 SEK |
463 | Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast. | 4 600 SEK |
464 | Färgträsnitt med olika motiv 9 st. | 6 500 SEK |
465 | GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900. | 1 000 SEK |
466 | Denise Grünstein, "21 maj", 2007. | 9 500 SEK |
467 | Anders Zorn, "Tre systrar". | 6 400 SEK |
468 | NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan. | 3 600 SEK |
469 | VÄGGLAMPETT, mässing. 1900-talets mitt. | 700 SEK |
470 | Fanizani Akuda, "Father and son". | 6 200 SEK |
471 | RENÉ GENIS, olja på duk. Sign. | Återrop |
472 | EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50. | Återrop |
473 | EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50. | Återrop |
474 | LJUSSTAKAR, ett par, Eric Råström för CG Råström, Stockholm 1948. | 4 700 SEK |
475 | BUDDHAFIGUR, brunpatierad brons, trol Thailand 1800/1900-tal. | Återrop |
476 | SKULPTUR, gjutjärn. Anders Jönsson, Svenskt Tenn. "Jönssons katt". | 4 000 SEK |
477 | ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil. | 1 000 SEK |
478 | ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm. | 8 000 SEK |
479 | Esaias Thorén, "Vision IV". | 15 000 SEK |
480 | SIDENTÄCKE, matelasserat. Sannolikt Sverige 1700-tal. 193 x 170 cm. | 9 000 SEK |
481 | SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, silver. Anders Lundqvist, Stockholm 1836. | 8 800 SEK |
482 | TYRA LUNDGREN, fågel. | 3 000 SEK |
483 | WILHELM KÅGE, skål på fot, Gustavsberg studio. | Återrop |
484 | LINNEDAMASTDUKAR, 3 st. 1900-talets förra hälft. | 5 000 SEK |
485 | Dubbelt flickporträtt. | 4 000 SEK |
486 | Fredrik Wretman, "Minitrans". | 9 000 SEK |
487 | Jean Baptiste Monnoyer Kopia efter, Blomsterstilleben. | 12 000 SEK |
488 | NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan. | 3 600 SEK |
489 | NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan. | 3 600 SEK |
490 | NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan. | 3 600 SEK |
491 | CREMEKOPPAR med FAT och LOCK, 12 st, porslin. Kongl Dansk, Köpenhamn, 1920-tal. | 3 000 SEK |
492 | FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing. | 2 000 SEK |
493 | FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal. | Återrop |
494 | FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft. | 9 000 SEK |
495 | Anders Zorn, "Svanen". | 8 000 SEK |
496 | DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm. | 4 000 SEK |
497 | Eric Detthow, Kvinna i röd klänning. | Återrop |
498 | Dansande puttis. | 13 500 SEK |
499 | Antoni Tàpies, "Feu II". | Återrop |
500 | KOHUD. Argentina 1970-tal. 226,5 x 198,5 cm. | 1 000 SEK |
501 | GRAVYRER, 4 st, 1700-tal. | 10 500 SEK |
502 | Hendrick Goltzius Efter, "Le Hanc". | Återrop |
503 | GRAVYR, Gustav III, 1700-tal. | 5 000 SEK |
504 | KOLORERAD GRAVYR, föreställande Gustav III. Ram i gustaviansk stil. | 2 000 SEK |
505 | GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal. | 7 500 SEK |
506 | FÄRGGRAVYR, föreställande Gustav III, 1700-tal. | Återrop |
507 | GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal. | 3 600 SEK |
509 | YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
510 | Ansel Adams, Edward Weston. | Återrop |
511 | Ansel Adams, Hus. | Återrop |
512 | DJURIC MIODRAG DADO, bok med 11 etsningar inkl omslag. Sign o numr 65/175. | Återrop |
513 | SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign. | Återrop |