Arne Vodder, vilfåtölj, Erik Jørgensen, Svendborg, Danmark, 1970-tal.
Stomme av förkromat stålrör och ljus canvas. Lös dyna och nackkudde med brun skinnklädsel. Etikettmärkt. Längd 145, bredd 63, sitthöjd 40, höjd 85 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Ställvis blekt. Repor.
Modellen formgiven 1972.