Einar Bäckströms Metallvarufabrik, bordslampa, modell "3932", 1940-50-tal. Proveniens Sven Lundh.
Mässing. Svängd arm för en ljuspunkt. Märkt 3932. Höjd 41 cm.
Ej funktionstestad. Märken. Liten spricka i plast. Skärmen går ej att fixera.
Sven Lundh (1925-2015), Värnamo, grundare av möbelföretaget Källemo 1970.
Därefter genom arv till dottern Karin Lundh.