Uno Westerberg, golvlampa, modell "15781", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1960-tal.
Mässing. Ben klätt med cognacsfärgat skinn. Stämpelmärkt samt märkt 15781. Höjd inklusive skärm 163 cm. Tygskärm medföljer.
Ej funktionstestad. Slitage. Fläckar.
Arvid Böhlmarks lampfabrik, katalog 1962.