Erwine & Estelle Laverne, "Champagne Chair", Formes Nouvelles, USA, 1960-tal.
Sittskal av klart plexiglas. På central ben av stål. Skinnklädd knapphäftad dyna. Märkt under foten. Sitthöjd 44, bredd 62, höjd 82 cm.
Något slitage. Repor. Skador i klädseln under sittdynan.
Modellen formgiven 1957.