Swedish Art Glass – Autumn Edition F536

På höstens temaauktion Swedish Art Glass presenterar Bukowskis ett kurerat urval konstglas av några av Sverige mest eftersökta glasformgivare. Botanisera bland utvalda rariteter från hela 1900-talet och framåt. Här finns tidigt graalglas av Simon Gate och Edward Hald för Orrefors och en samling 1950-talsglas av Vicke Lindstrand för Kosta samt arielvaser av Edvin Öhrström för Orrefors. Bland höjdpunkterna finns även en slipad och blästrad vas av Sven-Erik Skawonius, av en snarlik modell som den som visades på den svenska paviljongen på världsutställningen i Bryssel 1935. Här finns för övrigt ett flertal unika sandgjutna skulpturer av Bertil Vallien samt fantasifulla och unika skulpturer av Kjell Engman.

Välkommen att utforska auktionen och lägg bud på dina favoriter.

Inlämning pågår till vår kommande liveauktion Modern Art & Design, den 19–20 november.
Se vad vi söker och kontakta oss för värdering ›

32 föremål
Reino Björk, vas, glas, daterad 2006.
8d 20 tim
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Eva Englund, vas "graal", Orrefors, arbetsprov.
8d 20 tim
4 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Kjell Engman, skulptur, glas, Kosta Boda.
8d 21 tim
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK