Kaisa Blomstedt, karmstolar, 6 st, Post Deco Collection, 1980-tal. Modellen 8170 formgiven för Adelta, 1987.
Förkrommad stomme, ryggen fanerad med masurbjörk. Stoppad mörkblå läderklädsel, svartlackerat trä. Sitthöjd ca 47 cm. Bredd 54 cm, höjd 87 cm.
Slitage och repor i läderklädseln. Ställvis färgbortfall. Märken.