Eric Hallström

(Sverige, 1893-1946)
Eric Hallström
(Sverige, 1893-1946)

Eric Hallström, olja på pannå, signerad.

"Eldljus". 53.5 x 64 cm.

Helhetsintrycket är gott.

"Erik Hallström", Länsmuseet Gävleborg, 24 mars - 13 maj 2007. Katalognummer 10.

Konstnär

Eric Hallström räknas som en av de främsta företrädarna för den svenska naivismen. Han debuterade 1917. Med sitt måleri berättade han om minnen från Stockholms utkanter och han arbetade länge med samma motiv. Genom Pelle Molins ”Ådalens poesi” kom han i kontakt med Ångermanland dit han reste för att uppleva de mörka skogarna, den böljande horisonten, de mäktiga älvarna och timmerflottningen, som sedan tog form i hans stockholmsateljé. Hans bilder blir ljusare när han på 20-talet reste till Sydfrankrike och Italien, närmar sig den nya sakligheten, vilket får det naiva att försvinna. Hallströms berättartalang väcks på nytt under 30-talet, när han med starka färger i primitivistisk anda uttrycker sina upplevelser av människor och landskap.

Utropspris
10 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13