Samtidskonst från en ung svensk samlare

Samlingar är alltid spännande, det berättar om personen bakom och denna samling är inget undantag. Temaauktionen ”Samtidskonst från en ung svensk samlare” består av verk från unga svenska konstnärer, såsom Iris Smeds och Linnéa Sjöberg - båda tidigare stipendiater av Maria Bonnier Dahlins Stiftelse. Det finns även verk av internationellt etablerade konstnärer såsom William Anastasi, Sivert Lindblom och Bigert & Bergström.
Välkomna att upptäcka och botanisera bland ett fint urval av samtida konst!

26 föremål
Thora Dolven Balke, fotografi, 2010.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Andreas Mangione, trä, 2017.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Willem Andersson, olja på papper, signerad och daterad 2009.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Natalie Sutinen, blandteknik på pannå, 2009.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Johan Strandahl, gouache och bläck på papper, 2013.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Thora Dolven Balke, fotografi, 2008-2010.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Karl Norin, Fuskpäls, epoxy, foam board, glasfiber, 2014.
Klubbat pris
142 201 SEK
Utropspris
25 000 SEK
William Anastasi, upplaga 3/8. Signerad och daterad 1978/96.
Klubbat pris
12 005 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bigert & Bergström, fotografi och collage på glas, unik, 2010.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Patrik Qvist, olja på duk, signerad och daterad 2005.
Klubbat pris
1 030 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Beck & Jung, blandteknik på kartong, signerad och daterad 1972.
Klubbat pris
8 401 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK