Mick Rock

(Storbritannien, Född 1948)
Mick Rock
(Storbritannien, Född 1948)

Mick Rock, fotobok utgiven av Taschen signerad av både Mick Rock och David Bowie 2015 limiterad utgåva

"The Rise of David Bowie. 1972-1973." Utgiven 2015. Limited edition av 1972 ex + 240 AP, detta ex numrerad 1556. 300 sidor. Tygklädd hårdpärm i tygklädd box. Originalemballage. Box 47,5 x 34,5 cm.

Emballage med obetydligt slitage.
Bok och box i utmärkt skick.

A tribute to David Bowie from the artist’s official photographer and creative partner, Mick Rock. Compiled in 2015 with Bowie’s blessing, this electrifying collection includes stage shots, backstage photographs, album images, and more, to chart the musical, theatrical, and sexual revolution of the groundbreaking 1972–73 Ziggy Stardust world tour, and to celebrate the eternal inspiration of a fearless, outstanding artist.

Konstnär

Mick Rock, brittisk fotograf, är mest känd för sina ikoniska bilder av legender inom rock & rollvärlden som Queen, David Bowie, Syd Barrett, Lou Reed, Iggy Pop och The Stooges, The Sex Pistols, The Ramones , Joan Jett, Talking Heads, Roxy Music, Crossfade, Thin Lizzy, Mötley Crüe och Blondie. De kanske mest minnesvärda bilderna av David Bowie, som Ziggy Stardust, tog Rock då han arbetade som Bowies officiella fotograf.

Utropspris
25 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57