1290663

Mick Rock

(Storbritannien, Född 1948)
Mick rock, fotobok utgiven av taschen signerad av både mick rock och david bowie 2015 limiterad utgåva.

Mick Rock, fotobok utgiven av Taschen signerad av både Mick Rock och David Bowie 2015 limiterad utgåva

"The Rise of David Bowie. 1972-1973." Utgiven 2015. Limited edition av 1972 ex + 240 AP, detta ex numrerad 1556. 300 sidor. Tygklädd hårdpärm i tygklädd box. Originalemballage. Box 47,5 x 34,5 cm.

Emballage med obetydligt slitage.
Bok och box i utmärkt skick.

Övrigt

A tribute to David Bowie from the artist’s official photographer and creative partner, Mick Rock. Compiled in 2015 with Bowie’s blessing, this electrifying collection includes stage shots, backstage photographs, album images, and more, to chart the musical, theatrical, and sexual revolution of the groundbreaking 1972–73 Ziggy Stardust world tour, and to celebrate the eternal inspiration of a fearless, outstanding artist.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Utropspris
25 000 SEK