1301490

Stig Blomberg

(Sverige, 1901-1970)
Stig blomberg, skulptur. sign. numr 8/16. brons.

Stig Blomberg, skulptur. Sign. Numr 8/16. Brons.

"Fiskarflickan" eller "”Fiskarflickan med broder”. Signerad S Blomberg. Numrerad 8/16. Brunpatinerad brons. Höjd 38 cm.

Obetydlig ytsmuts. Smärre strödda skrapmärken. Något avnött patinering. Ett par fläckar.

Övrigt

Motivet finns som monumentalskulptur utanför Haga huset i Hagalund, Solna.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
15 000 SEK