Maud von Rosen, skulptur. Sign. och daterad 1942. Gjut.stämpel. Brons. Total höjd 38 cm.
Ett fullblod. Monogramsignerad. Daterad 1942. Gjutarstämpel Herman Bergman fud. Brons. Höjd 34 cm (inklusive stensockel 38 cm). Längd 44 cm.
Strödda skrapmärken. Fläckar. Ett par sprickor i stenbasen.