1298865

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi mäntynen, skulptur, gips, signerad jussi mäntynen och daterad 1951.

Jussi Mäntynen, skulptur, gips, signerad Jussi Mäntynen och daterad 1951.

Älg. Höjd 32 cm.

Nagg på sockel. Bristningar på ben. Ett horn lagat. Ytsmuts.

Proveniens

Direkt från konstnären till nuvarande ägarens familj.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
3 000 SEK