1298862

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi mäntynen, skulptur, gips, signerad jussi mäntynen och daterad 1948.

Jussi Mäntynen, skulptur, gips, signerad Jussi Mäntynen och daterad 1948.

Älg. Koncipierad 1948. Höjd 48 cm.

Nagg på sockel och ben. Ytsmuts.

Proveniens

Direkt från konstnären till nuvarande ägarens familj.

"Djurskulpturer av Jussi Mäntynen", Ensio Rislakki (red.), 1949. Jfr exemplar i sten avbildat på s. 89, där kallad "Älgkviga".

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
5 000 SEK