Asea, golvlampa, modell "41042", 1940/50-tal.
Mässing, rund, delvis vitlackerad fot. En ljuskälla. Veckad textilskärm med fransar nedtill. Märkt 41042. Justerbar höjd. Höjd inklusive skärm 180 - ca 195 cm.
Ej funktionstestad. Något slitage. Märken. Skärm med fläckar.