Einar Bäckströms Metallvarufabrik, taklampa, modell "5416", Malmö 1950-tal.
Konande kupa av mässing med perforerad dekor. invändigt klädd med veckad textil. För en ljuspunkt. Diameter 27, höjd exklusive sladd 37 cm.
Ej funktionstestad. Kontakt saknas. Ställvis repor och märken. Vissa anlupna fläckar på mässingen. Smärre fläckar på textilen.
Avbildad i katalog 1954.