Malmö Metallvarufabrik, taklampa, modell "661", 1930-tal.
Havannafärgad glas kupa med randdekor och stång av patinerad mässing. För tre ljuskällor. Diameter 51, höjd 48 cm.
Ej funktionstestad. Smärre nagg. Vissa anlupna fläckar på metallen.
Avbildad i katalog 1935.