Koro / rökelsekar med lock samt två vaser, Satsuma, Japan, 1900-tal.

Koro med skulpterade hänklar och lockknopp i form av fohundar, sepia-dekor delvis i relief med motiv av Rakans i landskap. Ge-glasyr. Höjd 26 cm.
Vaser med förgyllda hänklar i form av mytologiska väsen, dekor i sepia-glasyr med motiv av pagoder i trädgårdar. Ge-glasyr. Höjd 21 cm.
Signerade.

Slitage.

Utropspris
2 500 SEK