Systembolagets Dryckesauktion – december D064
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
665
1589641

Endis Bergström

(Sverige, 1866-1950)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 100 - 1 380 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, grafik
+46 (0) 707 88 84 72
Endis Bergström
(Sverige, 1866-1950)

Skymning vid stugan

Signerad och daterad 97. Olja på duk 40 x 52 cm.

Tilläggslista

Signerad

Endis Bergström (1866–1950) var en svensk konstnär, känd för sina porträtt, landskap, interiörer och stilleben. Hon utbildade sig vid Tekniska skolan i Lund, Konstakademien i Köpenhamn och Académie Colarossi i Paris. Under 1890-talet studerade hon för Richard Bergh vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm, vilket hade stor betydelse för hennes konstnärliga utveckling. Konstnärsförbundet, som grundades som en motvikt till akademiska ideal, fokuserade på individuell konstnärlig frihet och var en viktig plattform för de mer framåtblickande konstströmningar.

Skymning vid stugan (1897) fångar en stillsam naturstämning där skymningens ljus skapar en rofylld och eftertänksam atmosfär. Bergström var särskilt skicklig på att skildra det enkla i naturen och vardagen. Hon valde ofta att porträttera "vanligt folk", som städerskor och arbetare, vilket var ovanligt för sin tid.

Skymning vid stugan är ett tydligt exempel på Bergströms konstnärliga uttryck, där hon på ett lugnt och stillsamt sätt fångar naturens skönhet. Genom sitt måleri lyckades hon förena teknisk skicklighet med en personlig tolkning av det vardagliga och det enkla, vilket gör verket både uttrycksfullt och tidlöst.