"Barnbarnet"
Signerad C.L och daterad 1918. Akvarell, bildyta 73 x 51 cm.
Svensk-Franska Konstgalleriet, auktion 99, Stockholm 1972, kat. nr 54 avbildad plansch nr 1.
Förvärvad på ovanstående auktion, därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn", mars-april 1916, kat. nr 125. (då tillhörde Fritzes hovbokhandel).
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Minnesutställning Carl Larsson", 6 mars - 5 april 1920, kat. nr 351 (då tillhörande grosshandlare Carl Lion).
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Sveriges allmänna konstförening 150 år", 2 april - 16 maj 1982
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson, signerat med pensel och penna", 1999, avbildad s. 594 samt upptagen i katalogsupplement, under år 1918, s. 170, kat. nr 1745.
I detta sena verk av Carl Larsson ser vi hans och Karins första barnbarn Gunlög, född 1912, stå bakom den röda pelaren i Verkstaden i Lilla Hyttnäs i Sundborn, ett rum som ursprungligen tjänade som ateljé innan den nya större (Sveriges största på sin tid) ateljén invigdes på nyårsafton 1899. I samband med detta flyttade Karin Larsson in med sina vävstolar i det gamla utrymmet som därefter kom att kallas Verkstaden. Rummet, vilket även fungerade som sällskapsrum för hela familjen, domineras än i dag av gul pärlspontpanel och gröna snickerier. Inredningen är både egensinnig och praktisk. I bortre hörnet återfinns det podium som Carl Larsson målar i ”Barnbarnet”, på vilket Karin inrättade en arbetsplats med en symaskin så att hon, genom de intilliggande fönstren, kunde hålla ett öga på lekande barn utomhus samtidigt som hon skapade sina textilier. I målningen ser vi hennes symaskin skymta bakom Gunlög.
Carl Larssons bedårande skildringar av de egna barnen har vunnit miljoner betraktares hjärtan världen över. Detta gäller i synnerhet de akvareller som är hämtade från familjens sägenomspunna konstnärshem i den lilla byn Sundborn.
1894 började Carl Larsson framställa det dagliga livet i Sundborn i en serie högst personliga akvareller. De publicerades 1899 i boken "Ett hem" och åtföljdes av en text som syftade till en omdaning av heminredningen. Dessa nya och friska bilder av en familjs liv, i vardag såväl som fest, sågs omedelbart som ett koncentrat av ett svenskt ideal och de följdes av många flera, i andra böcker.
Genom Carl Larssons bilder fick man följa hur hans barn blev äldre och 1918 när auktionens aktuella målning utfördes hade barnen vuxit upp och barnbarn hade kommit till världen. Carl Larsson var själv en åldrad ikonstnär i slutet av sitt liv (han avled i januari året därpå). Under 1910-talet var Fritzes Kungl. Hofbokhandel i Stockholm hans främsta försäljningskanal och efterfrågan för söta Carl Larsson-barn var stor. I och med att hans egna barn blev vuxna började han istället måla barnen i grannskapet och barnbarnen.
Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.
Läs mer