Fanerad med rosenträ, amarant, citronträ, lönn och björk. Rak form med snedställda hörn och cabrioletsvängda ben. Beslagsornamentik av förgylld brons. Front med tre lådor, varav den övre med en nedsänkt fris med dekor av löpande hund, ovan två lådor "sans traverse" med inläggningar av antikiserande urna och draperade lagerfestonger inom geometriskt ramverk. Sidostycken med bladrosetter och lagerfestonger. Skiva av grå kalksten. Längd 107, bredd 54,5, höjd 89,5 cm. Nyckel medföljer. Ej signerad.