Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
11
1566747

Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-84), Gustaviansk.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 200 - 89 000 EUR
72 600 - 90 700 USD

Frakt kan endast beställas genom att kontakta specialdelivery@bukowskis.com.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med rosenträ, amarant, citronträ, lönn och björk. Rak form med snedställda hörn och cabrioletsvängda ben. Beslagsornamentik av förgylld brons. Front med tre lådor, varav den övre med en nedsänkt fris med dekor av löpande hund, ovan två lådor "sans traverse" med inläggningar av antikiserande urna och draperade lagerfestonger inom geometriskt ramverk. Sidostycken med bladrosetter och lagerfestonger. Skiva av grå kalksten. Längd 107, bredd 54,5, höjd 89,5 cm. Nyckel medföljer. Ej signerad.