fat, fajans, Bobergs Fajansfabrik, Gävle, 1930-tal.
Dekor av örnar i gråsvart mot grönt och brunrött, signerat E D-g samt på undersidan Grå F67 Röd 007 Blågrönt 15 mars ED. Diameter 33 cm.
Undersides kantnagg.