Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av förgylld mässing. Överdel med fällbar skrivklaff med bakomvarande inredning av fjorton lådor samt ett skåpfack, nederdel med tre lådor, sidorna med bärhandtag. Skiva av gråspräcklig marmor (bleu turquin). Längd 112,5, bredd 54, höjd 120 cm. Nycklar medföljer.