vas, "Amazonia", modell "907", edition Fish Design, Italien 1990-tal.
Gul, blå, röd samt transparent resin/gummi, märkt Fish Design 907. Höjd 18,5 cm.
Smärre ytligt slitage.
Enligt uppgift inköpt i London under 1990-talet.
Gaetano Pesce var en italiensk arkitekt och designpionjär. Under sin 50-åriga karriär arbetade Pesce som arkitekt, stadsplanerare och industridesigner.