ring 18K guld med odlade pärlor, Västerås 1974.
Bredd ca 12 - 24 mm, storlek 18.50/58, totalvikt 29 g. Stämplad SAU.
Karl Heinz Sauer med rötter i Tyskland utbildade sig till guldsmed vid den legendariska skolan Goldschmiedeschule Pforzheim. I mitten av 1960-talet flyttade han till Sverige och blev snart en självklar del av det svenska smyckes-avantgardet. Både Sauers smycken och andra objekt, inte minst hans sinnrika silverkannor, vittnar om en fullständig kontroll av det material han jobbar i och en samtidig djup konstnärlig kapacitet.