golvlampa, modell "S-910", Hans Agne Jakobsson AB, Åhus 1950-tal.
Elfenbensvitt metallstativ, centralpelare av teakbetsad bok, ställbar perforerad metallskärm, svartlackerade klotfötter, brickmärkt NR S-910 MAX 40 W Hans-Agne Jakobsson ÅHUS, höjd 142 cm.
Smärre slitage.
Avbildad i katalog 1952.