Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1006 | Pallar/ställ, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
1007 | Bord, lackerat. Kina, 1900-tal. | 8 500 SEK |
1008 | Bord, lackerat. Kina, 1900-tal. | 8 500 SEK |
1009 | Fat, pekingglas. Qingdynastin med Qianlongs fyra karaktärers märke. | 600 SEK |
1010 | Skål, pekingglas. Qingdynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
1011 | Matta, semiantik Baotou, Kina, figural, ca 260,5 x 184,5 cm. | Återrop |
1012 | Matta, antik Baotou-Suiyuan, ca 213 x 159,5 cm. | 11 000 SEK |
1013 | Kjol, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912). | 4 000 SEK |
1014 | Rock, siden och päls, sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
1015 | Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1016 | Rökelsekar med lock, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 34 000 SEK |
1017 | Vas, brons. Qingdynastin, 1700-/1800-tal. | 5 000 SEK |
1018 | Ask med lock, cloisonné. Qingdynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
1019 | Ask med lock, cloisonne för den islamska marknaden. Qingdynastin, sent 1800-tal. | Återrop |
1020 | Bordslampor/vaser, ett par, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1021 | Solfjäder, färg och tusch på papper samt lack. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1022 | Tapet, gouache på papper, Qingdynastin (1644-1912). | 32 000 SEK |
1023 | Rullmålning, signerad Wen Zhengming (1470-1559), | Återrop |
1024 | Målning, tusch och färg på siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 26 000 SEK |
1025 | Rullmålning, akvarell och tusch på siden lagt på papper. Qingdynastin, omkring 1900. | 48 000 SEK |
1026 | Hu Lui (1851-1920), akvarell och tusch. | Återrop |
1027 | Rullmålning, efter Qi Baishi (1864-1957). | 65 000 SEK |
1029 | Bui Xuan Phai, Bui Xuan Phai, Bui Xuan Phai, Vietnam (1920-1988), Mor och barn i stadslandskap. | 32 000 SEK |
1030 | Bui Xuan Phai, Vietnam (1920-1988), blandteknik på siden. Muciserande dam. | Återrop |
1031 | Reliefer, ett par, sten och siden. Qingdynastin (1644-1912). | 6 500 SEK |
1032 | Snusflaska, bergkristall. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1033 | Figurin, turkos, Kina, 1900-tal. | Återrop |
1034 | Penselbad, agat. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1035 | Bältesspänne, nefrit. Sen Qingdynasti. | 10 000 SEK |
1036 | Tuschsten, i form av lotusblad, Qingdynastin. | Återrop |
1037 | Rökelsekar, keramik. Handynastin, (206 f.Kr. - 220 e.Kr.). | 3 000 SEK |
1038 | Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin. | Återrop |
1039 | Skulpturer, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
1040 | Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 6 500 SEK |
1041 | Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal. | 8 000 SEK |
1042 | Figuriner, ett par, porslin. Transition, 1600-tal. | 9 000 SEK |
1043 | Kruka, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
1044 | Taktegel/dekorelement, lergods. Qingdynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
1045 | Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. | 6 500 SEK |
1046 | Ställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 500 SEK |
1047 | Skulpturgrupp, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1048 | Figuriner, ett par, keramik. Qingdynastin (1644-1912). | 14 000 SEK |
1049 | Mytologiskt fabeldjur, lergods. Qingdynastin (1644-1912). | 7 500 SEK |
1050 | Bålskålar, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1051 | Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1052 | Tedosor, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1053 | Bestick, fyra delar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 500 SEK |
1054 | Ljusstakar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 30 000 SEK |
1055 | Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 20 000 SEK |
1056 | Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1057 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1058 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1059 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1060 | Såssnipor, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
1061 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1062 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1063 | Tallrikar, 10 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1064 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1065 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1066 | Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1067 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1068 | Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
1069 | Tallrik, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1070 | Fat, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1071 | Tekanna med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1072 | Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1073 | Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1074 | Servis, 108 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, sent 1700-tal. | Återrop |
1075 | Tulpanvaser, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1076 | Vaser med lock, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1077 | Vaser/lampor, ett par, porslin. Qingdynastin, cirka 1800. | 2 200 SEK |
1078 | Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
1079 | Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 2 000 SEK |
1080 | Terriner med lock, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 500 SEK |
1081 | Nattljusstake, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | Återrop |
1082 | Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 500 SEK |
1083 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1084 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1085 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1086 | Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke. | Återrop |
1087 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
1088 | Vaser, två stycken, porslin. Qingdynasty, 1700-/1800-tal. | 13 000 SEK |
1089 | Fat på ställ, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 3 500 SEK |
1090 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
1091 | Fiskbassäng, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900. | 36 000 SEK |
1092 | Golvurna, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1093 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 16 000 SEK |
1094 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900. | Återrop |
1095 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1096 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
1097 | Vinkanna, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 000 SEK |
1098 | Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 40 000 SEK |
1099 | Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1100 | Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | 3 500 SEK |
1101 | Bordslampor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 000 SEK |
1102 | Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke. | Återrop |
1103 | Vas, porslin, Republik, Kina, 1900-tal. | Återrop |
1104 | Ytterfoder, ett par, porslin. Kina, 1900-tal. | 7 500 SEK |
1105 | Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
1106 | Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1630/40-tal. | 10 000 SEK |