Nr. | Föremål | Klubbat pris |
302 | Bönematta, antik, Marasali, ca 163 x 100 cm. | 10 000 SEK |
303 | Matta, semiantik, Teheran, part silk, ca 204 x 132 cm. | Återrop |
304 | Matta, semiantik, Keshan sk Dabir, korkull, ca 460 x 250 cm. | 30 000 SEK |
305 | Matta, semiantik, Isfahan, ca 410 x 302 cm. | Återrop |
306 | Matta, antik, silke Keshan, möjligen Motachem, ca 208-213,5 x 129,5-132 cm. | Återrop |
307 | Gallerimatta, antik, Sauj Bulag, Nordväst persisk, ca 640 x 98-111 cm. | 13 000 SEK |
308 | Matta, semiantik, Meshed/Moud, ca 431 x 324 cm. | 22 000 SEK |
309 | Matta, semiantik, Täbris, ca 286 x 190 cm. | Återrop |
310 | Matta, antik Heris, ca 367 x 316 cm. | 38 000 SEK |
311 | Matta, semiantik, Ghom, ca 433 x 323 cm. | 28 000 SEK |
312 | Matta, semiantik, Täbris figural, ca 183 x 137 cm. | 14 000 SEK |
313 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vit botten", rölakan, ca 400 x 292 cm, signerad MMF. | 70 000 SEK |
314 | Matta, rölakan, ca 300 x 194 cm, Sverige. | 20 000 SEK |
315 | Barbro Nilsson, Matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 271 x 190,5 cm, signerad AB MMF BN. | 95 000 SEK |
316 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Il Greco", flossa, ca 302 x 213 cm, signerad MMF. | 100 000 SEK |
317 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 270 x 164 cm, signerad AB MMF A.C.E. C 1962. | 65 000 SEK |
318 | Marianne Richter, Matta, "Muren röd", rölakan, ca 186 x 117 cm, signerad AB MMF MR. | 44 000 SEK |
319 | Judith Johansson, Matta "Spise Hall", rölakan, 285 x 210 cm, signerad JJ. | 32 000 SEK |
320 | Praktpokal, glas, 1700-tal. | 4 500 SEK |
321 | Pokal, glas, 1700-tal. | 2 000 SEK |
322 | Pokal, glas, daterad 1755. | 5 500 SEK |
323 | Bägarglas, två stycken. Holland, sent 1700-tal. | 6 000 SEK |
324 | Aleglas, två stycken. England, 1700-tal. | 4 000 SEK |
325 | Flaska, gröntonat glas. Sigillmärke, troligen sent 1700-tal. | Återrop |
326 | Champagnestrutar, åtta stycken, glas, 1800-tal. | 8 000 SEK |
327 | Glasservis, 21 delar, 1800-tal. | 12 000 SEK |
328 | Glasservis, 57 delar. Kosta, Odelberg, tidigt 1900-tal. | 30 000 SEK |
329 | Tallrikar, tre stycken, fajans. Rouen, tidigt 1700-tal. | 6 000 SEK |
330 | Kruka, fajans. Tyskland, Hannoversch Münden, 1700-tal. | Återrop |
331 | Fat, fajans. Rörstrand, daterat 27/8 1767. | 9 500 SEK |
332 | Potpurriurna, fajans. Marieberg 1765. | 20 000 SEK |
333 | Skål med lock, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). | 14 000 SEK |
334 | Skål, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). | 3 000 SEK |
335 | Kaninvas med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 9 500 SEK |
336 | Potpurriurna på fot, fajans. Marieberg, märkt MB, daterad 30/8 1773. | 6 500 SEK |
337 | Kanna, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 8 500 SEK |
338 | Kanna utan lock, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 14 000 SEK |
339 | Kanna med lock, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-1766). | 12 000 SEK |
340 | Trembleuse med kopp och lock, mjukt porslin. Frankrike, "Sèvres", 1800-tal. | 7 000 SEK |
341 | Trembleuse, porslin. "Sèvres", 1800-tal. | 7 000 SEK |
342 | Kopp med fat, porslin. Empire, Frankrike, Darte Freres. Med porträtt föreställande Karl XIV Johan. | 34 000 SEK |
343 | Kopp med fat, porslin. Frankrike, 1800-tal, märkt Mre Imp le de Sèvres. | 3 000 SEK |
344 | Kopp med fat, porslin. Frankrike, Paris, Empire. | 2 200 SEK |
345 | Koppar med fat, ett par, porslin. Sèvres, 1800-tal. | 22 000 SEK |
346 | Golvurna, porslin och förgylld brons. Frankrike, "Sèvres" omkring år 1900. | Återrop |
347 | Kopp med fat, porslin. Tyskland, 1800-tal. | 2 000 SEK |
348 | Kopp med fat, porslin. Tyskland, Berlin, 1800-tal. | 2 200 SEK |
349 | Figurin, porslin, allegori över Afrika, Royal Copenhagen, Danmark, sent 1800-tal. | Återrop |
350 | Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900. | 4 000 SEK |
351 | Dessertallrikar, tre stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900. | 7 000 SEK |
352 | Terrin med lock och fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | Återrop |
353 | Terrin med lock och fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 55 000 SEK |
354 | Vinkylare/ytterfoder, ett par, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 22 000 SEK |
355 | Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", 1900-tal. | 8 500 SEK |
356 | Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 14 000 SEK |
357 | Skålar, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 8 000 SEK |
358 | Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 6 000 SEK |
359 | Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 5 000 SEK |
360 | Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 8 000 SEK |
361 | Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 9 000 SEK |
362 | Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 24 000 SEK |
363 | Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 42 000 SEK |
364 | Sopptallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 32 000 SEK |
365 | Sopptallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 36 000 SEK |
366 | Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Danmark, 1900-tal. | 44 000 SEK |
367 | Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 34 000 SEK |
368 | Koppar med fat, nio stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 19 000 SEK |
369 | Koppar med fat, nio stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 24 000 SEK |
370 | Cremekoppar med fat, fyra stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 19 000 SEK |
371 | Cremekoppar med lock och fat, fyra stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 20 000 SEK |
372 | Skålfat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 9 000 SEK |
373 | Tallrikar, nio stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 28 000 SEK |
374 | Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Fauna Danica', Danmark, 1900-tal. | Återrop |
375 | Frukttallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | Återrop |
376 | Undertallrikar, 12 stycken, vapenporslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | Återrop |
377 | Assietter, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 44 000 SEK |
378 | Buljongkoppar med fat, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 50 000 SEK |
379 | Brosch 14K guld med en korallcamé. | 6 500 SEK |
380 | Pomellato ring 18K guld med en cabochonslipad rubelit. | Återrop |
381 | Bulgari hänge "Monete". | 26 000 SEK |
382 | Misani Milano collier 18K guld med kvarts och turkos samt en rund briljantslipad diamant. | 28 000 SEK |
383 | Armband guld och platina med en boutonformad pärla samt gammal- och åttkantslipade diamanter. | Återrop |
384 | Armband 18K guld Tännler. | 18 000 SEK |
385 | Van Cleef & Arpels collier "Alhambra" 18K guld och onyx. | 100 000 SEK |
386 | Tiffany & Co brosch 18K guld i form av ett rådjur. | 17 000 SEK |
387 | Van Cleef & Arpels ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 55 000 SEK |
388 | Medaljong med kedja 18K guld med rosenslipade diamanter. | 26 000 SEK |
389 | Van Cleef & Arpels armband "Alhambra" 18K guld och onyx. | 38 000 SEK |
390 | Van Cleef & Arpels ett par örhängen "Alhambra" 18K guld och onyx. | 28 000 SEK |
391 | WA Bolin korgbrosch 18K guld och emalj, design Barbro Littmarck. | 28 000 SEK |
392 | Hermès ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 8 000 SEK |
393 | WA Bolin brosch "Vårbrosch". | Återrop |
394 | Acchinelli ring 18K guld med en fasettslipad ametist och runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
395 | Bulgari armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 75 000 SEK |
396 | Ett par örhängen 18K vitguld med fasettslipade smaragder. | Återrop |
397 | Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
398 | Ring 18K guld med en cabochonslipad citrin och runda briljantslipade diamanter och citriner. | 18 000 SEK |
399 | Cartier collier "Panthère" stål och 18K guld. | 44 000 SEK |
400 | Collier svärtat gjutjärn. | 24 000 SEK |
401 | Armband svärtat gjutjärn med en camé av gjutjärn och stål. | 8 000 SEK |