18K vitguld med runda briljantslipade diamanter totalvikt ca 5 ct samt smaragder, onyx och nefrit, mått 27 X 45 mm, totalvikt 18 g. Signerade Cartier samt numrerade XM7279. Etui och certifikat från Cartier medföljer.