Mörkblått bönefält och nisch med botehmönster samt stiliserade blommor. Flera smala bårder med blom- och växtdekor. Från omkring 1880.
Ställvis hårdare slitage, smärre fläckar. Lång- och kortsidorna med skador.
Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, planscher sid 238-239.