med dekor av Karl Lindström (1865-1936), golvvas, porslin, Rörstrand, jugend ca 1900.
Reliefdekor av flygande änder över vågigt hav, målad i underglasyrfärger. Ristad signatur 12862. WL, stämplad 65 och målad signatur KL Rörstrand i grönt, höjd 46 cm.
Mynningen med större kantnagg, bränningssprickor på insidan.