sannolikt, hörnsoffa, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klädd i en mönstrad brun textil, profilerad sockel i svärtat trä, höjd 73 cm, sitthöjd 42 cm, längd 160 x 130 cm.
Senare klädsel, slitage.
Direktör Fredrik Anderzon, direktör för Nässjö bryggeri 1936-1964. Han lät rita ett modernistiskt sommarhus år 1936. Dessa möbler var del av inredningen.
Soffan kommer från samma hem som borden; 1381969 och 1381971 och bokhyllan 1381970 som beställdes av Fredrik Anderzon. Enligt NKs liggare är detta sannolikt soffa nr 38369 beställd av Dir Andersson 20 11 1934.
Modellen har likheter med Axel Einar Hjorths soffa och fåtölj ur serien "Borgen". Bordet och bokhyllan i auktionen, som beställdes av Dir Andersson är båda varianter på serien "Borgen".