Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Erik Höglund, väggspegel, Eriksmålaglas, 1960-70-tal. | 42 000 SEK |
2 | Erik Höglund, golvkandelaber, Boda Smide, 1960-70-tal. | 16 000 SEK |
3 | Hans-Agne Jakobsson, golvlampa, modell "G-123", Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal. | 12 000 SEK |
4 | Hilma af Klint, matta, "Group VI, no 15, Series WUS, Seven Pointed Star", 11/30, handtuftad, ca 221 x 168 cm. | 38 000 SEK |
5 | Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", ed. 104/200, Källemo efter 1987. | 160 000 SEK |
6 | Jonas Bohlin, "Sto", stol, ed. 4/70, Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1990. | 17 000 SEK |
7 | Jonas Bohlin, "Concrete", karmstol, ed. 36/100, Källemo, Värnamo 1981. | 220 000 SEK |
8 | Tom Wolgers, "Ljudkonstruktion 4", ed. 500, album för Jonas Bohlins utställning "Hommage", IVM – IVM 17, 1987. | 1 200 SEK |
9 | Mats Theselius, skåp, "National Geographic, 25th Anniversary edition", ed. 18/220, Källemo, Värnamo efter 2015. | 50 000 SEK |
10 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 7/360, Källemo, efter 2002. | 140 000 SEK |
11 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 8/360, Källemo, efter 2002. | 145 000 SEK |
12 | Louis Weisdorf, "Multi-Lite", taklampa, Lyfa, Danmark 1960-70-tal. | 5 000 SEK |
12A | Jonas Bohlin, soffbord, "Concrete Jungle", ed. 27/100, Källemo, efter 2007. | 19 000 SEK |
13 | Olle Borg, matta, "Olleborg-2", handtuftad, ca 220 x 160 cm, signerad Olle Borg 1/10 på baksidans ena etikett. | 14 000 SEK |
14 | Thomas Sandell, skåp "Dottie", ed. 5/10, Firma Svenskt Tenn 2004. | 28 000 SEK |
15 | John Kandell, stol av patinerad brons "Solitär", Källemo, ed. 3/7, utförd i endast 3 ex. | 90 000 SEK |
16 | John Kandell, skåp, "Arkitektskåpet", ed. 139/190, Källemo, efter 1989. | 14 000 SEK |
17 | Isamu Noguchi, taklampa / ljusskulptur, "Akari 30N", Ozeki & Co Japan, efter 1969. | 10 000 SEK |
18 | Isamu Noguchi, "Freeform" soffa med ottoman, Vitra 2009/2019. | 26 000 SEK |
19 | Akram Legrand, lampa, modell "T33", Frankrike, 2000-tal. | Återrop |
20 | Jean-Michel Frank, bord, "X Table", Hermés, 2000-tal. | 44 000 SEK |
21 | Charles & Ray Eames, "Lounge chair", fåtölj och ottoman, Vitra 1960-70-tal. | 46 000 SEK |
22 | Achille Castiglioni, & Pier Castiglioni, bordslampa, "Snoopy", Flos, Italien, efter 1967. | 7 000 SEK |
23 | Achille Castiglioni, & Pier Castiglioni, bordslampa, "Taccia Dimmer Muvis", Flos Italien, efter 1962. | 11 000 SEK |
24 | Vico Magistretti, "Veranda", fåtölj, Cassina, efter 1983. | 7 000 SEK |
25 | Achille Castiglioni, & Pier Castiglioni, "Toio", golvlampor 1 par, Flos, Italien, efter 1963. | 11 000 SEK |
26 | Gerhard Bartels, skåp, De Coene Frères, Belgien, 1970-tal. | 18 000 SEK |
27 | Preben Fabricius, fåtöljer 1 par, modell "710-10", Walter Knoll. | 40 000 SEK |
28 | Carlo Nason, bordslampa, "LT 357 Moonbase", Mazzega, Italien, 1970-tal. | 6 000 SEK |
29 | Eugenio Gerli, barvagn, "Jamaica", Tecno, Italien, 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
30 | Charlotte Perriand, vägglampor, 3 st, "CP-1", Paris, efter 1967. | 12 000 SEK |
31 | Angelo Lelli, golvlampa, modell "14069", Arredoluce, Italien, ca. 1969. | 26 000 SEK |
32 | Ettore Sottsass, "Shiva" vas, B.D. Barcelona, efter 1973. | 5 000 SEK |
33 | Frank Gehry, "Wiggle side chair", Vitra, efter 1972. | 5 500 SEK |
34 | Fernando & Humberto Campana, fåtölj, "Leather Works, LWK070", Edra, Italien, efter 2007. | 50 000 SEK |
35 | Matta, knuten och vävd, ca 328 x 347 cm. | 16 000 SEK |
36 | Angelo Mangiarotti, bord, "Eros", Agapecasa, Italien, post 2009. | 50 000 SEK |
37 | Mario Bellini, "Vol au vent", 8 stolar, Maxalto, B&B Italia, efter 2001. | 24 000 SEK |
38 | Mario Bellini, "Vol au vent", 6 stolar, Maxalto, B&B Italia, efter 2001. | 11 000 SEK |
39 | Studio Celli - Tognon, bordslampa, "Leuke 2002", Stilnovo, Italien, efter 1971. | 6 000 SEK |
40 | Pietro Derossi & Giorgio Ceretti, unik taklampa, Italien 1980. | 60 000 SEK |
41 | Keith Haring, & Toshiyuki Kita, bordslampor/skulpturer 1 par, Kreon, Tyskland 1988. | 32 000 SEK |
42 | Verner Panton, soffa, "Cloverleaf", Verpan international, Danmark, efter 1969. | 17 000 SEK |
43 | Verner Panton, "Bubble panels" 4 st, Lüber, Schweiz 1970-tal. | 36 000 SEK |
44 | Verner Panton, "Pantonova", matbord och 6 stolar, Fritz Hansen, Danmark ca 1971. | 140 000 SEK |
45 | Verner Panton, fåtölj, "modell H", system 1-2-3
Fritz Hansen, Danmark 1975. | 15 000 SEK |
46 | Piet Hein Eek, "Classic Scrapwood Cabinet", Studio Piet Hein Eek, Nederländerna, efter 1990. | 36 000 SEK |
47 | Rody Graumans, takarmatur, "85 lamps", Droog Design, Holland, efter 1993. | 14 000 SEK |
48 | Matta "Forrest", Agra, handknuten, ca 300 x 240 cm. | 38 000 SEK |
49 | Camilla Wessman, väggskåp, "Trofé", Dux, 1990-tal. | 6 000 SEK |
50 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed 340/360, Källemo, efter 1999. | 90 000 SEK |
51 | Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 12/199, Källemo, efter 2015. | 75 000 SEK |
52 | Robert Indiana, matta, "White on Black", Chosen Love, handtuftad, ca 185 x 182 cm. | 36 000 SEK |
53 | Philippe Starck, "Petite Étrangeté Sous un Mur Vase" skulptur/vas, ed. 42/50, Daum, Nancy, Frankrike, 1980-tal. | 7 000 SEK |
54 | dagbädd, "Round Rail", One Off Ltd. UK, efter 1981. | Återrop |
55 | dagbädd, "Round Rail", One Off Ltd. UK, efter 1981. | Återrop |
56 | fåtölj, "Tekel", Steiner, Frankrike, 1960-tal. | Återrop |
57 | Kwok Hoi Chan, fåtölj, "Limande", Steiner, Frankrike, 1960-70-tal. | 24 000 SEK |
58 | Gunilla Lagerhem Ullberg, matta, "Fogg multi", handuftad, Kasthall, ca 429 x 293 cm. | 15 000 SEK |
59 | Vico Magistretti, "Atollo", bordslampor 1 par, Oluce, Italien efter 1977. | 15 000 SEK |
60 | Mats Theselius, arbetsstol "Sheriff", Källemo AB, efter 2003. | 13 000 SEK |
61 | Mats Theselius, fåtölj "The Ritz", edition 18/90, Källemo, efter 1994. | 34 000 SEK |
62 | Mats Theselius, fåtölj, Theselius Rex, ed. 109/200, Källemo, efter 1995. | 80 000 SEK |
63 | Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", ed. 108/200, Källemo, efter 1995. | 70 000 SEK |
64 | Madeleine Pyk, & Per Baker, bord med etsning, 1960-tal och omkring år 2000. | 20 000 SEK |
65 | Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll International, 2015. | 65 000 SEK |
66 | & Stefan Borselius, stolar 10 st., "Sting", Blå Station, efter 2003. | Återrop |
67 | Johanna Lagercrantz, "Parad", skåp, ed. 16/55, Lammhults Möbel AB, efter 1989. | 36 000 SEK |
68 | Caroline Schlyter, stol, "Lilla h", ed. 18/20, Forsnäs, 1991. | 42 000 SEK |
69 | Gunnar Kanevad, spegel, Linköping, 1979. | 20 000 SEK |
70 | Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", ed. 143/200, Källemo, efter 1995. | 75 000 SEK |
71 | Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", ed. 142/200, Källemo, efter 1995. | 80 000 SEK |
72 | Mats Theselius, skrivbordsstol, "Sheriff", Källemo efter 2003. | 20 000 SEK |
73 | Ernst Billgren, bänk, "Tjyvar", ed. 1/51, Sverige 2006. | 26 000 SEK |
73A | Ernst Billgren, bänk, ed. 33/51, Sverige 2006. | 34 000 SEK |
74 | Fredrik Paulsen, "Röhsska", stol, unik prototyp, Blå Station 2019. | 6 000 SEK |
75 | Fredrik Paulsen, "Röhsska", stol, unik prototyp, Blå Station 2019. | 9 000 SEK |
76 | Mats Theselius, skåp, ed. 5/50, ur serien "Körsbärstjuven", Move, Sverige, 2000-tal. | 42 000 SEK |
77 | Mats Theselius, karmstol, "The Bamboo King", ed. 53/360, Källemo, efter 2000. | 24 000 SEK |
78 | Sigurdur Gustafsson, fåtölj / skulptur, "Wind", ed. 20/33, Källemo, Värnamo, efter 2003. | 26 000 SEK |
79 | Claesson Koivisto Rune, "Sfera Chair", stol, ed. 7/8, Sfera Japan, 2004. | 8 000 SEK |
80 | Gunilla Lagerhem Ullberg, gallerimatta, "Grace 650", Kasthall, ca 392 x 88 cm. | 7 000 SEK |
81 | Jens Fager, "Raw", 9 karmstolar, Muuto, Danmark, efter 2008. | 30 000 SEK |
82 | Magniberg, fåtölj, "Horse", AB Eriksson & Söner, Vrena, efter 2016. | 17 000 SEK |
82A | Niklas Runesson, soffbord, unikt, utfört i hans egen studio 2021. | 24 000 SEK |
83 | Bjørn Friborg, skulptur, "Implosion", ca 2019. | 28 000 SEK |
84 | Eddie Martinez, fat, 1 par, "Untitled" ed. 250, Prospect, 2020. | Återrop |
85 | Charles & Ray Eames, fåtölj med fotpall, Aluminium group, modell "EA 316", Vitra, 2000-tal. | 22 000 SEK |
86 | Charles & Ray Eames, fåtölj med fotpall, Aluminium group modell "EA 316", Vitra, 2000-tal. | 22 000 SEK |
87 | Joakim Lundqvist, matta, "Rya special" handtuftad, Kasthall / Linum, ca 297 x 197 cm. | Återrop |
88 | Olle Bærtling, matta, "Yoy", Handtuftad. Baertling/Asplund, ca 198 x 103 cm. | 44 000 SEK |
89 | Olle Bærtling, matta, "Eray", Handtuftad. Baertling/Asplund, ca 199,5 x 101 cm. | 18 000 SEK |
90 | Michel Ducaroy, "Togo", soffa samt fåtöljer 1 par, Ligne Roset, Frankrike. | 36 000 SEK |
91 | Poul Kjaerholm, "PK-24", Hammock chair, Fritz Hansen, Danmark 1999. | 42 000 SEK |
92 | Arnt Lande, tillskrivna, modell "Senior", fåtöljer 1 par, Møller & Stokke, Norge, 1950-60-tal. | 34 000 SEK |
93 | Kurt Beier, "Fantasy islands" soffa, Tyskland 1980-tal. | 15 000 SEK |
94 | Hans Hammarskiöld, "Spanska ridskolan", 1952. | 26 000 SEK |
95 | Christer Strömholm, "Palma", 1959. | 14 000 SEK |
96 | Emil Heilborn, "Soldyrkaren/Solrökaren", 1938. | 11 000 SEK |
97 | Dawid (Björn Dawidsson), "2679", 1986. | 13 000 SEK |