”Thomas Anders Aspelin” (1767-1836) & hans maka ”Lovisa Aspelin” född Dybeck (1780-1854)
Miniatyrer, ett par. Signerade J. Gillberg Pinxit och daterade 1799. Gouache på ben, vardera 6,5 x 6,5 cm. Mansporträttet innefattad i guldram stämplad 1799.