Nr. | Föremål | Klubbat pris |
304 | Harald Elof Notini, taklampor, ett par, Böhlmarks, Stockholm 1930-tal. | 26 000 SEK |
305 | ART DÉCO, dagbädd, 1920-30-tal. | Återrop |
306 | Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 48 000 SEK |
307 | NORDISKA KOMPANIET, pall, 1930-40-tal. | 15 000 SEK |
308 | Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 90 000 SEK |
309 | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 85 000 SEK |
310 | Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 70 000 SEK |
311 | Axel Einar Hjorth, spegel, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933. | 24 000 SEK |
312 | Axel Einar Hjorth, "Oh Boy", byrå, Nordiska Kompaniet, formgiven 1929. | 55 000 SEK |
313 | AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Corall", Nordiska Kompaniet 1934. | Återrop |
314 | Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 42 000 SEK |
315 | Axel Einar Hjorth, bord, runt "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 38 000 SEK |
316 | Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 32 000 SEK |
317 | Axel Einar Hjorth, stolar, 10 st "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 175 000 SEK |
318 | Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 110 000 SEK |
319 | Uno Åhrén, stol, Gemla 1930-tal, modellen presenterad på Stockholmsutställningen 1930. | 13 000 SEK |
320 | Uno Åhrén, lampett, modell 468, Firma Svenskt Tenn, 1929. | 8 500 SEK |
321 | Nils Fougstedt, tekanna på rechaud, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929. | 32 000 SEK |
322 | Erik Lund, skåp, Georg Ryman Snickeriverkstäder, för Stockholmsutställningen 1930. | Återrop |
323 | Erik Fleming, ljusstakar, ett par, Norrahammars tenn 1930. | 10 000 SEK |
324 | Carl-Einar Borgström, kanna, Ystad Metall, Sverige 1937. | 13 000 SEK |
325 | Erik Ekeberg, & ESTRID ERICSON, fat, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930. | 13 000 SEK |
326 | Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal. | 44 500 SEK |
327 | Josef Frank, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852. | 480 000 SEK |
328 | Josef Frank, brickbord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. | 17 000 SEK |
329 | Josef Frank, stolar, 5 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2229, 1940-50-tal. | 16 000 SEK |
330 | Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2010. | 96 000 SEK |
331 | Josef Frank, fåtöljer, ett par "Liljevalchs", Firma Svenskt Tenn, 2010. | 50 000 SEK |
332 | Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, före 1985. | 70 000 SEK |
333 | Josef Frank, kandelabrar, ett par, mässing, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 2663. | 26 000 SEK |
334 | Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, mindre variant av "Diplomatbordet", modell 2073. | 12 000 SEK |
335 | Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077. | 72 000 SEK |
336 | Josef Frank, sybord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt, sannolikt specialbeställt. | 7 500 SEK |
337 | Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568. | 24 000 SEK |
338 | Josef Frank, soffa, fyrsits, Firma Svenskt Tenn, modell 3031. | 40 000 SEK |
339 | SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt. | Återrop |
340 | SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt. | Återrop |
341 | Sven Erik Skawonius, & Olof Östberg, byrå, G.A Berg, Stockholm, 1930-40-tal, ett av två kända exemplar. | Återrop |
342 | Kjell Löwenadler, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal, modell G-4. | 5 500 SEK |
343 | BIRTE IVERSEN, fåtöljer ett par, snickarmästare A.J. Iversen Danmark 1940-tal. | 55 000 SEK |
344 | Børge Mogensen, bänk, snickarmästare Erhard Rasmussen, Danmark 1950-60-tal. | 38 000 SEK |
345 | Børge Mogensen, bänk, snickarmästare Erhard Rasmussen, Danmark 1950-60-tal. | 28 000 SEK |
346 | SCANDINAVIAN MODERN, fåtöljer, 3 st, 1900-talets mitt. | 85 000 SEK |
347 | P.I. LANGLOS, soffa, Norge, 1940-50-tal. | 40 000 SEK |
348 | Carl Malmsten, bord "Jägaren", Sverige 1938. | 46 000 SEK |
349 | Carl Malmsten, skrivbord, "Nefertite", Stockholm 1940-50-tal. | 44 000 SEK |
350 | Carl-Axel Acking, fåtölj, Sverige 1930-40-tal. | 3 500 SEK |
351 | James Krenov, hans skola, vitrinskåp, Sverige 1900-talets mitt. | 18 000 SEK |
352 | Harald Elof Notini, tillskrivna, taklampor, ett par, Böhlmarks, Stockholm 1940-tal, modell 11555. | 65 000 SEK |
353 | THORALD MADSEN, fåtölj, Thorald Madsen Snedkeri Danmark 1930-40-tal. | 48 000 SEK |
354 | CARL MALMSTEN, "Ljus och Mörker", skåp, Sverige 1974. | Återrop |
355 | Carl Malmsten, bord, Sverige 1940-tal. | 22 000 SEK |
356 | Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal. | 28 000 SEK |
357 | Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal. | 20 000 SEK |
358 | Greta Magnusson Grossman, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal. | 20 000 SEK |
359 | FRITZ HANSEN, fåtöljer ett par, modell 1518 B, 1940-tal. | Återrop |
360 | Hans-Agne Jakobsson, takarmatur med 14 ljuspunkter, Markaryd 1950-60-tal. | 55 000 SEK |
361 | Flygsfors Glasbruk, jordglob, Sverige 1950-tal. | 50 000 SEK |
362 | Ib Kofod-Larsen, fåtölj, "Sälen", Olof Persons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping 1950-60-tal. | 38 000 SEK |
363 | HANS KEMPE & LARS-ERIK LJUNGLÖF, pall, "Hi 8", snickarmästare David Sjölinder, Hi-gruppen 1960. | 46 000 SEK |
364 | Børge Mogensen, fåtölj med fotpall, "modell 160", Tage M Christensen & Co, Danmark 1950-tal. | 680 000 SEK |
365 | Børge Mogensen, bänk, Fredericia stolefabrik, Danmark 1950-60-tal. | 14 000 SEK |
366 | Ib Kofod-Larsen, fåtöljer, ett par, "Åre", nr 809, Olof Persons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping 1950-60-tal. | 65 000 SEK |
367 | Hans J. Wegner, bord/ fruktbord, "JH 586", snickarmästare Johannes Hansen, Danmark, 1950-60-tal. | 70 000 SEK |
368 | Ole Wanscher, skrivbord, snickarmästare A.J. Iversen, Danmark 1940-50-tal. | 13 000 SEK |
369 | Poul Henningsen, taklampa "PH-3", Louis Poulsen, Danmark, 1930-tal. | 12 000 SEK |
370 | MODERNISTISK FORMGIVARE, golvlampa, 1930-tal. | 22 000 SEK |
371 | Arne Jacobsen, "Ox-Chair", Fritz Hansen, Danmark 1966. | 130 000 SEK |
372 | Hans J. Wegner, fåtölj samt fotpall, "Bamse", AP-stolen, Danmark. | 90 000 SEK |
373 | Hans J. Wegner, fåtölj samt fotpall, "Bamse", AP-stolen, Danmark. | 105 000 SEK |
374 | Hans J. Wegner, sideboard, "Ry-25", Ry Møbler, Danmark 1950-60-tal. | 60 000 SEK |
375 | Ole Wanscher, skrivbord, snickarmästare A.J. Iversen, Danmark 1960-tal. | 24 000 SEK |
376 | Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-22", E Kold Christensen, Danmark, 1960-tal. | 34 000 SEK |
377 | Alvar Aalto, karmstol, modell nr 31, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland. | 36 000 SEK |
378 | Alvar Aalto, fåtöljer, ett par, modell 400, sannolikt tillverkade av Aalto Möbler i Hedemora 1946-56. | 75 000 SEK |
379 | Alvar Aalto, vilstol, modell 39, tillverkad av Aalto Möbler i Hedemora, 1945-55. | 18 000 SEK |
380 | Alvar Aalto, bordslampa, Valaistustyö, Finland 1950-tal, modell "A 704". | 48 000 SEK |
381 | Gösta Nystroem, Elegant kvinna i grön klänning. | 55 000 SEK |
382 | Inge Schiöler, Gula klippor. | 26 000 SEK |
383 | Inge Schiöler, "Klippor". | 35 000 SEK |
384 | Tor Bjurström, "Frukter och tulpaner". | 12 000 SEK |
385 | Inge Schiöler, "Hus, Koster". | 270 000 SEK |
386 | Karin Parrow, "Ut mot havet". | 46 000 SEK |
387 | Olle Bonniér, Utan titel. | 120 000 SEK |
388 | Vilhelm Bjerke-Petersen, "Kontakteffekt". | 36 000 SEK |
389 | Manuel Ortiz de Zárate, "Nature Morte". | 155 000 SEK |
390 | André Lhote, "Le Parc". | 38 000 SEK |
391 | Lynn Chadwick, Sittande par. | 36 000 SEK |
392 | Georges Papazoff, Utan titel. | 85 000 SEK |
393 | Gösta Adrian-Nilsson, Sjöman. | 80 000 SEK |
394 | Gösta Adrian-Nilsson, Ishockeyspelare. | 80 000 SEK |
395 | Gösta Adrian-Nilsson, "Clown" (Joy). | 450 000 SEK |
396 | Ragnar Sandberg, "Natt, Lilla Bommens hamn". | 160 000 SEK |
397 | Ivan Ivarson, Under parasollet. | 260 000 SEK |
398 | Inge Schiöler, Hamn, Västkusten. | 190 000 SEK |
399 | Inge Schiöler, "Brant udde". | 90 000 SEK |
400 | Ragnar Sandberg, Sommarlandskap. | Återrop |
401 | Inge Schiöler, "Bränningar". | 65 000 SEK |
402 | Isaac Grünewald, Anemoner i bojan. | Återrop |
403 | Sigrid Hjertén, "Iván i fåtöljen". | 8 700 000 SEK |