Nr. | Föremål | Klubbat pris |
415 | Axel Fridell, "Mr. Simmons" (Tidningsläsaren). | 140 000 SEK |
416 | Helene Schjerfbeck, Historiserande mansporträtt. | 135 000 SEK |
417 | Frans Schwartz, Spetsknypplerskan. | 24 000 SEK |
418 | Alexei Alexeiewitsch Harlamoff, Flicka vid kopparkittel. | 120 000 SEK |
419 | Carl Milles, "Holländsk fiskargubbe". | 12 000 SEK |
420 | Carl Milles, Vattenbärerska. | 30 000 SEK |
422 | Johan Niklas Byström Hans ateljé, Uppstigen ur badet. | Återrop |
423 | Theodor Lundberg, Sittande ung herde. | 120 000 SEK |
424 | Carl Milles, Kampen för tillvaron. | 60 000 SEK |
425 | Olle Hjortzberg, Midsommarblomster. | 370 000 SEK |
426 | Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor och lila blommor. | 38 000 SEK |
427 | OLLE HJORTZBERG, olja på masonit, signerad Olle Hjortzberg och daterad 1943. | Återrop |
428 | Carl Wilhelmson, "Varvet". | 540 000 SEK |
429 | ERIK TRYGGELIN, olja på duk, signerad Erik Tryggelin och daterad Hötorget januari 1910. | Återrop |
430 | Wilhelm von Gegerfelt, Kajscen från Venedig. | 40 000 SEK |
431 | CHRISTIAN VON THUM, hans krets, olja på duk. | Återrop |
432 | JOHAN HENRIK SCHEFFEL, tillskriven, olja på duk. | Återrop |
433 | Pehr Hilleström, "En gåsse tälgt och skurit sig i handen och en flicka förbinder". | 75 000 SEK |
434 | Pehr Hilleström, "En Qvinna tvättar vid ljus". | 260 000 SEK |
435 | Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Ponte di Rialto i Venedig". | Återrop |
436 | Pierre Joseph Frère Replik, Stockholms slott och Norrström med Mynttorget och Helgeandsholmen i fonden. | 44 000 SEK |
437 | Marcus Larsson, Seglats vid Kronborgs Slott. | 32 000 SEK |
438 | MARCUS LARSSON, Olja på duk, signerad M Larson och daterad 1857. | Återrop |
439 | OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL, Akvarell. | Återrop |
440 | Louis Belanger, Parklandskap med figurer. | 16 000 SEK |
441 | Trompe l'oeil med karta, spelkort och grafiska blad. | 18 000 SEK |
442 | Peter Adolf Hall, Sannolikt Greve Axel von Fersen (1755-1810). | 26 000 SEK |
443 | Jonas Forsslund Tillskriven, Yngling i blå justacorps. | 20 000 SEK |
444 | OKÄND KONSTÄR 1700-TAL, Paestum, Italien. | Återrop |
445 | OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL, Castors och Pollux tempel, Forum Romanum. | 38 000 SEK |
446 | Eugène Jansson, "Badande pojkar (Sommarbadet)". | 350 000 SEK |
447 | Gustaf Fjaestad, Rimfrost. | 400 000 SEK |
448 | BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1913. | Återrop |
449 | Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv. | 160 000 SEK |
450 | Bruno Liljefors, Kungsörnar slår hare. | 180 000 SEK |
451 | Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap. | Återrop |
452 | Bruno Liljefors, Räv och jakthundar. | 200 000 SEK |
453 | Bruno Liljefors, "Sångtrasten". | 1 500 000 SEK |
454 | Jan Jansz. van der Stoffe Hans krets, Bataljscener, ett par. | 40 000 SEK |
455 | Jacob Willemsz. De Wet Tillskriven, Dansen kring guldkalven. | Återrop |
456 | Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Landskap med figurer, boskap och ridande sällskap. | 22 000 SEK |
457 | Jan van Os, Marinmotiv med holländska fartyg (2). | 125 000 SEK |
458 | Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, 3 bilder med Madonnan, antika scener. | 85 000 SEK |
459 | Charles Leickert, Flodlandskap med figurer. | 24 000 SEK |
460 | APOLLONIO DOMENICHINI, hans krets, olja på duk. | Återrop |
461 | ANDREA DEL SARTO,hans efterföljd 15/1600-tal. olja på pannå. | Återrop |
462 | Jacob Jordaens Tillskriven, Studiehuvud av äldre man. | 90 000 SEK |
463 | Dirck Barendsz Hans krets, Människan väntandes på den Yttersta domen. | 38 000 SEK |
464 | Cornelis Cornelisz van Haarlem Hans art, Ecce Homo. | 10 000 SEK |
465 | Giovanni Ghisolfi, Ruinlandskap med Jesus och äktenskapsförbryterskan. | 30 000 SEK |
466 | Anders Zorn, Flickporträtt (Fröken Hjerta?). | 160 000 SEK |
467 | Louis Lang, Ung kvinna i skogslandskap. | Återrop |
468 | OWE ZERGE, olja på duk, signerad Owe Zerge och daterad 1927. | 60 000 SEK |
469 | Jenny Nyström, Skridskoåkare. | Återrop |
470 | Emma Ekwall, Lillans fikastund. | Återrop |
471 | Berndt Lindholm, Vägen till Skarvik, Hisingen, Göteborg. | 32 000 SEK |
472 | Bruno Liljefors, Katt med gröngöling. | 1 100 000 SEK |
473 | Carl Wilhelmson, "Fiskare". | 300 000 SEK |
474 | ERNST JOSEPHSON, tusch, oval, osignerad, troligtvis utförd omkring 1889. | Återrop |
475 | Olof Sager-Nelson, Nocturne. | 70 000 SEK |
476 | Bruno Liljefors, "Tjäderlek". | 350 000 SEK |
477 | Anders Zorn, Porträtt föreställande Ernst Morris Bratt. | 120 000 SEK |
478 | Carl Holsoe, Interiör med kvinna. | 50 000 SEK |
479 | Eugène Jansson, "Månskensnatt", motiv från Bastugatan, Södermalm, Stockholm. | 780 000 SEK |
480 | Nicolas de Largilliere Hans krets, Man med kravatt. | 12 000 SEK |
481 | MIKAEL DAHL, hans krets, Olja på duk. | Återrop |
482 | Giovanni Battista Lampi Hans ateljé, Katarina den Stora (1729-1796). | Återrop |
483 | ITALIENSK SKOLA, 16/1700-TAL , Ifigenias offer. | 18 000 SEK |
484 | ITALIENSK KONSTNÄR, 1600-tal, Sabinskornas bortrövande. | Återrop |
485 | Bernardino Luini Hans art, Madonnan med barnet samt S:ta Katarina och S:ta Barbara. | 175 000 SEK |
486 | HAARLEM SKOLA 1600-TAL, Vanitas med Jesusbarnet. | 14 000 SEK |
487 | JOHANNES CARRÉ, olja på pannå signerad och daterad 1766. | Återrop |
488 | GASPARD DUGHET, tillskriven. Olja på duk. | Återrop |
489 | Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården. | 38 000 SEK |
490 | FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, olja på duk. | Återrop |
491 | Giulio Cesare Procaccini Hans krets, Madonnan med barnet. | 35 000 SEK |
492 | Carl Fredrik Hill, "Bäcken". | Återrop |
493 | Marie-Louise Ekman, "En dam i ett rum". | 40 000 SEK |
494 | Roy Lichtenstein, "Imperfect diptych" ur "Imperfect" sviten. | 220 000 SEK |
495 | Marie-Louise Ekman, "Dam som dammsuger". | 40 000 SEK |
496 | Lambert Jacobsz, Kung David tillrättavisas av profeten Natan. | 370 000 SEK |
497 | Albert Edelfelt, "Ung kvinna i grått". | Återrop |
498 | Giovanni Paolo Panini, Capriccio med figurer vid romerska ruiner och Konstantinbågen. | 180 000 SEK |
499 | PG Thelander, "Lejon med blå kub". | 70 000 SEK |
500 | Gustaf Fjaestad, Kosterbåt på dyningar. | 45 000 SEK |
501 | James Rosenquist, "Sketch for Horse Blinders". | Återrop |
502 | Carl Fredrik Hill, "Röda falaiser" / "Les falaises". | 4 000 000 SEK |
503 | Bruno Liljefors, Räv överraskar katt. | Återrop |
504 | HENRI LOUIS LEVASSEUR, skulptur, signerad. Brons, höjd 99 cm. | Återrop |
505 | Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv. | 130 000 SEK |
506 | Bruno Liljefors, Räv fångad i sax. | 115 000 SEK |
507 | "Cesare Augusto". | 34 000 SEK |
508 | Emil Åberg, Landskapsmotiv med metande par. | Återrop |
509 | Carl Larsson, "Barn i skogen". | 1 800 000 SEK |
510 | Aristide Maillol, "Étude pour le monument à Paul Cezanne". | 160 000 SEK |
510A | August Hagborg, "Fiskare i Torekovs hamn". | Återrop |
512 | Richard H. Pettibone, "Andy Warhol, '32 Cans of Campbell's Soup', 1962". | 1 600 000 SEK |
513 | Bruno Liljefors, "Stövare jagande räv i höstlandskap". | Återrop |
514 | Marathonpojken - Ephebe av Marathon. | 85 000 SEK |
515 | Louis Dejean, Allegorisk figurgrupp. | 60 000 SEK |