Nr. | Föremål | Klubbat pris |
617 | PENSELBAD, bergkristall. Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
618 | SKÅL med LOCK, bergkristall. Kina, 1900-tal. | 7 000 SEK |
619 | TESERVIS, fyra delar, silver. Kina, Luen Wo, Shanghai, 1875-1925. | 14 000 SEK |
620 | KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 15 500 SEK |
621 | STOL, trä. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
622 | SCROLLSTÄLL, trä och kopparlegering. Sen Qingdynasti. | Återrop |
623 | PENSELSTÄLL, trädstam. Troligen sen Qingdynasti. | Återrop |
624 | WEIQIASKAR med LOCK, trä. Qingdynastin (1664-1912). | 6 000 SEK |
625 | SKULPTUR, bambu. Qingdynastin. | 22 000 SEK |
626 | SKULPTUR, trä. Qingdynastin, omkring 1900. | Återrop |
627 | ARMSTÖD, bambu. Qingdynastin, 1800-tal. | 16 000 SEK |
628 | SCROLLVIKTER, ett par, bambu och trä. Kina, 1900-tal. | Återrop |
629 | PANEL, bambu. Kina, omkring 1900. | 14 000 SEK |
630 | BRICKA i form av ett lotusblad, trä. 1800-tal. | 11 000 SEK |
631 | PENSELBAD, zitan. Qingdynastin, omkring 1900. | 5 000 SEK |
632 | PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal. | 8 000 SEK |
633 | BRICKA, trä. Troligen sen Qingdynasti. | Återrop |
634 | PENSELSTÄLL, boxwood. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
635 | ASK med LOCK, trä. Kina, omkring 1900. | 10 000 SEK |
636 | PENSELSTÄLL, trä. Kina, omkring 1900. | Återrop |
637 | ASK med LOCK, trä. Kina. | 4 000 SEK |
638 | VIKSKÄRM, fyra delar, lack. Qingdynastin, 1800-tal. | 55 000 SEK |
639 | ASK med LOCK, lack. Qingdynastin med Qianlongs sex karaktärers märke. | 380 000 SEK |
640 | ASK med LOCK, lack. Qingdynastin, omkring 1800. | 8 500 SEK |
641 | RÖKELSEHÅLLARE, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800. | 8 000 SEK |
642 | FAT, emalj på koppar. Qingdynastin, omkring 1700, signerad av Zhuju Zhuren, troligen Shen Cunzhou (1629-1709). | 95 000 SEK |
643 | TÄCKE, siden. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
644 | TÄCKE, broderat siden. Sen Qing dynasti. Mått 130x194. | 26 000 SEK |
645 | ROCK, broderat siden, höjd 131 cm, Kina sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
646 | KJOL samt TEXTILIER, broderat siden. Kina sen Qingdynasti. | 22 000 SEK |
647 | PARTI TEXTILIER, broderat siden. Qing dynastin. | 16 000 SEK |
648 | ROCK, siden. Höjd 68 cm, Kina, 1920-tal. | 5 500 SEK |
649 | SOLFJÄDER, rund. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
650 | SOLFJÄDER, akvarell och tusch på papper. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
651 | SOLFJÄDER, ben och akvarell på papper. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 500 SEK |
652 | MÅLNINGAR, sex stycken, tusch och akvarell på rispapper. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. "Djonker". | 18 000 SEK |
653 | AKVARELLER på rispapper, fyra stycken. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
654 | RELIEF, förgylld och patinerad kopparlegering. Troligen Indien för portugisisk marknad, 1600-tal. | 100 000 SEK |
655 | RL Hobson, "The Catalogue of the Eumorfopoulos Collection of Chinese, Corean and Persian pottey, Volym I-VI. | 32 000 SEK |
656 | MÅLNINGAR, fyra stycken, akvarell och tusch på silke. efter Feng Qizhen (1553-1644), troligen Qingdynastin (1644-1912). | 9 000 SEK |
657 | RULLMÅLNINGAR, tre stycken, tusch och färg på papper. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
658 | MINIATYRBLAD, Qingdynastin (1644-1912), troligen Bian Shoumin (1684-1752). | 12 000 SEK |
659 | BOK, volym två. Wang Gai, "Senapsträdgårdens manual för måleri", träsnitt, Qingdynastin, 1700-tal. | 40 000 SEK |
660 | BOK, 'The ten Bamboo Studio Collection of Calligraphy and Pictures, Qingdynastin. | Återrop |
661 | MÅLNING av XU BEIHONG (1895-1953). Hästar, signerad samt daterad med sigill. | Återrop |
662 | LU PENG (1967-), blandteknik på papper. | 8 000 SEK |
663 | LU PENG (1967-), blandteknik på papper. | 8 000 SEK |
664 | THANGKA, blandteknik på duk. Tibet, omkring 1900. | Återrop |
665 | SKÅL med LOCK, trä och låghaltigt silver med inläggningar. Tibet/Mongoliet, 1800-tal. | Återrop |
666 | GUDOM, kopparlegering. Västra Indien. Med inskription på baksidan. | Återrop |
667 | TEMPEL LAMPA, kopparlegering. Nepal, omkring 1900. | Återrop |
668 | GUDOMAR, tre stycken, kopparlegering. Indien, 1800-tal. | 4 000 SEK |
669 | GUDOM, kopparlegering. Västra Indien, 1800-tal eller äldre. Med inskription på baksidan. | Återrop |
670 | VIKSKÄRM, sexdelad. Japan, Meiji (1868-1912). | 24 000 SEK |
671 | VIKSKÄRM, sex delad. Japan, 1800-tal. | 60 000 SEK |
672 | URNOR, ett par, porslin. Japan, Genroku, 1700-tal. | Återrop |
673 | PENSELSTÄLL, brons. Japan, tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
674 | KANNOR, två stycken, keramik. Korea, Koryo, 1200-tal. | 24 000 SEK |
675 | KUDDE, keramik. Songdynastin (960-1279). | 11 000 SEK |
676 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | 22 000 SEK |
677 | FAT, porslin. Ming dynasty (1368-1644). | 26 000 SEK |
678 | FAT, porslin. Södra Songdynastin (1127-1279). | 16 000 SEK |
679 | SKÅL samt STEMCUP, keramik. Song/Yuandynastin. | 3 500 SEK |
680 | URNA, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 8 000 SEK |
681 | VATTENDROPPARE, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 11 000 SEK |
682 | PENSELBAD, keramik, Mingdynastin, 1600-tal. | 4 000 SEK |
683 | KRUKA, porslin. Mingdynastin, Chenghuas period 1465-87. | 28 000 SEK |
684 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 30 000 SEK |
685 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1600-tal med Hongzhis sex karaktärers . | 16 000 SEK |
686 | ASK med LOCK samt VAS, porslin. Qing dynastin, 1600-tal. | 50 000 SEK |
687 | GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal. | 16 000 SEK |
688 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
689 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
690 | PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
691 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 4 500 SEK |
692 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
693 | VATTENDROPPARE, två stycken, samt PENSELSTÄLL, keramik. Korea samt Kina, omkring 1800. | 5 000 SEK |
694 | TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
695 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
696 | VASER, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal. | Återrop |
697 | FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
698 | STOP, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | 6 500 SEK |
699 | KAFFEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 12 000 SEK |
700 | FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 19 000 SEK |
701 | FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 24 000 SEK |
702 | LJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 32 000 SEK |
703 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 24 000 SEK |
704 | TERRIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 13 000 SEK |
705 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 10 000 SEK |
706 | FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 8 000 SEK |
707 | FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 6 000 SEK |
708 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |
709 | SÅSBÅTAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
710 | KRUKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
711 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
712 | BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
713 | TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |
714 | SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 20 000 SEK |
715 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 9 500 SEK |
716 | STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |