Nr. | Föremål | Klubbat pris |
102 | MIKROMOSAIK, efter Rafaels sk Conestabile Madonna, Italien, 1800-tal. | 44 000 SEK |
104 | Jonas Bohlin, skåp, "Slottsbacken", Källemo ca 1987. | 100 000 SEK |
105 | Jonas Bohlin, "Iron concrete", karmstol, Källemo AB, Värnamo 1987. | 80 000 SEK |
106 | Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991. | 45 000 SEK |
107 | Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", Källemo, Värnamo efter 1995. | 42 000 SEK |
108 | Mats Theselius, fåtölj, "Theselius Rex", Källemo, Värnamo efter 1995. | 37 000 SEK |
109 | Mats Theselius, fåtölj "el Rey", Källemo efter 1999. | 50 000 SEK |
110 | Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002. | 60 000 SEK |
111 | Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002. | 65 000 SEK |
112 | Mats Theselius, unik fåtölj, "Rolands Hörna", Theselius.com 2009-2011. | Återrop |
113 | Gérard Rigot, toilettbord, Frankrike 1980-90-tal. | 20 000 SEK |
114 | FERNANDO & HUMBERTO CAMPANA, soffa "Cipria" Edra, Italien. | Återrop |
115 | Johan Hindrich Halck, kalk, silver, Göteborg 1726, senbarock. | Återrop |
116 | Joachim Essman, kalk med patén, Kalmar (verksam 1697-1706), barock. | 40 000 SEK |
117 | Lars Olofsson Börst, brännvinsskål, silver, Skänninge (verksam 1670-1675), barock. | 60 000 SEK |
118 | Kåsa, ostämplad, silver, Sverige 1600-tal. | Återrop |
119 | Hans Ekeström dä, ask med lock, silver, Hälsingborg 1707, barock. | 16 000 SEK |
120 | Probernålar, ostämplade, Sverige 1642. | 30 000 SEK |
121 | Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, silver, Stockholm 1675, karolinsk. | 60 000 SEK |
122 | Henrik Feiff, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam 1666-1694(1709)) före 1689, karolinsk. | 80 000 SEK |
123 | Anders Andersson Amour, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam 1684-1692) före 1689, karolinsk. | 75 000 SEK |
124 | Sven Wallman, dryckeskanna, silver, Göteborg 1704, karolinsk. | 38 000 SEK |
125 | Johannes Johannesen Reimers d ä, dryckeskanna, silver, Bergen c:a 1700. | 75 000 SEK |
126 | Olof Fernlöf, chokladkanna, silver, Göteborg 1728, senbarock. | 115 000 SEK |
127 | Olof Fernlöf, tekanna, silver, Göteborg 1734, senbarock. | 44 000 SEK |
128 | Petter Hennings änka, chokladkanna/vattenkanna, silver, Stockholm 1731, Fredrik I:s stil. | 65 000 SEK |
129 | Wilhelm Andreas Meijer, kaffekanna, silver, Stockholm 1746, senbarock. | 70 000 SEK |
130 | Johan Wennerwall, kaffekanna, silver, Göteborg 1759, rokoko. | Återrop |
131 | Jürgen Friedrich Sickman, tekanna, silver, Stockholm 1759, rokoko. | 28 000 SEK |
132 | Johan Pettersson Berg, tekanna, silver, Norrköping 1760, rokoko. | 38 000 SEK |
133 | Henrik Wittkopf dy, tekanna, silver, Stockholm 1761, rokoko. | 36 000 SEK |
134 | Magnus Myhrman, tekanna, silver, Åmål 1777, rokoko. | 34 000 SEK |
135 | Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko. | 170 000 SEK |
136 | Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko. | Återrop |
137 | Erik Malm, kaffekanna, silver, Malmö 1780, rokoko. | 190 000 SEK |
138 | Andreas Rönnov, kaffekanna, silver, Hälsingborg 1789, rokoko. | 100 000 SEK |
139 | Sigurd Persson, kaffekanna, silver, Stockholm 1969. | 35 000 SEK |
140 | Erik Sorsell, dryckeskanna, silver, Stockholm 1794, gustaviansk. | 30 000 SEK |
141 | Daniel Elfbom, konfektskål, silver, Gävle 1783, rokoko. | 32 000 SEK |
142 | Andreas Reutz, sockerskrin, silver, Göteborg 1776, rokoko. | 65 000 SEK |
143 | Julius Marianus Bergs, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1786, gustaviansk. | 9 000 SEK |
144 | Melchior Faust, sockerskål, silver, Göteborg 1786, gustaviansk. | Återrop |
145 | Sked, ostämplad, Sverige c:a 1600, renässans. | 19 000 SEK |
146 | Icke identifierad stämpel, sked med kulknopp, silver, Sverige 1600-talets början, renässans. | 15 000 SEK |
147 | Sked, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans. | 11 000 SEK |
148 | Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans. | 20 000 SEK |
149 | Johan Johansson, sked med dubbel kerubknopp, silver, Västerås (verksam 1605-1654), renässans. | 36 000 SEK |
150 | Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-talets första hälft, renässans. | 13 000 SEK |
151 | Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal, renässans. | 13 000 SEK |
152 | Sked med dubbel fruktknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal, renässans. | 13 000 SEK |
153 | Johan Christophersson, sked med dubbel kerubknopp, silver, Torshälla (verksam 1639-1671), renässans. | 36 000 SEK |
154 | Michel Beck, sked med dubbel kerubknopp, silver, Stockholm 1630-1673, renässans. | 26 000 SEK |
155 | Icke identifierat bomärke, sked med knopp med fyra kerubhuvuden, silver, Sverige 1600-talets början, renässans. | 15 000 SEK |
156 | Sked, silver, icke identifierad mästarstämpel, troligen Bergen 1700-talets förra hälft. | 2 500 SEK |
157 | Robert Danbe/Daube, nattvardskalk, silver, London 1562. Elisabeth I:s tid. | 55 000 SEK |
158 | Dryckeskanna, mästarstämpel M, silver, London 1672,
Charles II. | Återrop |
159 | John Ruslen möjligen, dryckeskanna, silver, London 1680. | 45 000 SEK |
160 | Pokal med lock, Mästare IM, London 1685. | 90 000 SEK |
161 | John Jackson, dryckeskanna, silver, London 1689, William and Mary. | Återrop |
162 | John Cory, muggar, ett par, silver, London 1704, Queen Anne. | Återrop |
163 | Christian Hillan, tedosa, silver, London 1738. George II. | 34 000 SEK |
164 | Andrew Fogelberg & Stephan Gilbert, tekittel på réchaud, silver, London 1785. | 20 000 SEK |
165 | John Le Sage och Georg Hunter I, tallrikar 12 st, silver, London 1731 och 1762. | 65 000 SEK |
166 | George Methuen, tallrikar 24 st, silver, London 1756. George III. | 111 000 SEK |
167 | George Methuen, tallrikar, 6 st, silver, London 1761. | 20 000 SEK |
168 | Robert Tyroll, dishcross, silver, London 1744. | 10 000 SEK |
169 | Emick Romer, argyle/skykanna, silver, London 1770. | 9 500 SEK |
170 | IW och Thomas Heming, kuddkarotter med lock, 4 st, London 1777. | 40 000 SEK |
171 | T Phipps & E Robinsson, pingla, silver, London 1784. | 9 000 SEK |
172 | Paul Storr, terrin med lock, silver, London 1803, George III. | Återrop |
173 | Garrard's, skrivställ, silver, London 1827. | Återrop |
174 | Robert Dicker, dessertbestick 64 delar, guld och förgyllt silver, London 1902-1903. | Återrop |
175 | Francis Higgins III, dessertbestick, 72 delar, London 1879. | 55 000 SEK |
176 | BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, silver, Sydtyskland, daterad 1636. | 15 000 SEK |
177 | Oluf Jörgensen, remmare, silver, (verksam i Bergen 1650-1700). | 165 000 SEK |
178 | Johan Nützel, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam 1676-1715) före 1689, karolinsk. | 50 000 SEK |
179 | Miniatyrdryckeskanna, ostämplad, förgyllt silver och bergkristall, Tyskland 1600-talets förra hälft, barock. | 38 000 SEK |
180 | Snusdosa, otydliga stämplar, silver, Frankrike 1700-talets förra hälft, senbarock. | Återrop |
181 | Wolter Siewers, bägare, silver, Norrköping 1710, Karolinsk. | 16 000 SEK |
182 | Johan Lund, bröllopsbägare, silver, Stockholm 1715, karolinsk. | 36 000 SEK |
183 | Johan Dragman, ragoutskål, silver, Arboga (verksam 1701-1746). | 65 000 SEK |
184 | Peter Biörkman, brännvinsskål, silver, Karlskrona 1748. | Återrop |
185 | Anna Catharina Berg, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1834. | 16 000 SEK |
186 | Conrad Heitmüller, stor sked med kronknopp, silver, Nyköping (verksam 1735-1779(-80)). | 28 000 SEK |
187 | Lazarus Mesenhammer, sked med dubbel kerubknopp, silver, Breslau (verksam 1579-1614). | 12 000 SEK |
188 | Albrekt Lockert, sked, silver med dubbel kerubknopp, Stockholm (verksam 1623-1653-), barock. | 20 000 SEK |
189 | Sked med volutknopp, silver, okänd mästarstämpel, Sverige 1600-tal. | 6 000 SEK |
190 | Hamburg 1600-talets förra hälft, sked, ostämplad. | Återrop |
191 | Sked, ostämplad, silver, sannolikt Danmark, daterad i gravyren 1654. | 8 000 SEK |
192 | Lorenz Westman sannolikt, sked med kerubknopp, silver, Stockholm (verksam 1656-1682), barock. | Återrop |
193 | Nicolaus Brun, sked med volutknopp, silver, Västerås (verksam 1633-1662 (-68)), barock. | 18 000 SEK |
194 | Pehr Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko. | 105 000 SEK |
195 | Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko. | 10 000 SEK |
196 | Johan Fagerberg, konfektskål, Karlskrona 1781, rokoko. | 22 000 SEK |
197 | SOCKERSKRIN, silver, icke identifierad mästarstämpel, Stralsund 1700-tal, rokoko. | 12 000 SEK |
198 | Simson Ryberg, SOCKERSKÅLAR med lock, ett par, silver, Stockholm 1776, rokoko. | 47 000 SEK |
199 | Simson Ryberg, SKÅLAR MINIATYRER, ett par, silver, Stockholm 1776, rokoko. | 18 000 SEK |
200 | Johan Schröder, sockerskål med lock, silver, Landskrona 1785, sen rokoko. | Återrop |
201 | Petter Eneroth, mjölkkanna, silver, Stockholm 1787, gustaviansk. | 28 000 SEK |
202 | Nils Tornberg, kaffekanna, silver, Linköping 1792, gustaviansk. | Återrop |