Nr. | Föremål | |
203 | Pehr Zethelius, sockerskrin, Stockholm 1797, gustavianskt. | 48 000 SEK |
204 | Bengt Tellander, tekanna, silver, Jönköping 1823, sengustaviansk. | 10 000 SEK |
205 | Edward Wakelin, Terriner, ett par, silver, London 1755, rokoko. | Återrop |
206 | Edward Wakelin, saltkar, 4 stycken, silver, London 1766. | Återrop |
207 | John Parker & Edward Wakelin, såsskålar, ett par, silver, London 1768. | 70 000 SEK |
208 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock. | 15 000 SEK |
210 | Arvid Floberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788, gustavianska. | 46 000 SEK |
211 | Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788, gustavianska. | 120 000 SEK |
211A | Anders Fornholm, LJUSSTAKAR, ett par, Stockholm 1801, gustavianska. | 30 000 SEK |
212 | Petter Adolf Sjöberg, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1820, empire. | 34 000 SEK |
213 | Fredrik och Wilhelm Zethelius, urnor, ett par, silver, Stockholm 1840, nyrokoko. | 50 000 SEK |
214 | Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847. | 38 000 SEK |
215 | WA BOLIN, jardinjär, Stockholm 1917, ristat lagernummer 6231. | Återrop |
216 | CG Hallberg, "Tasse de vin", 2 st, förgyllt silver, Stockholm 1936 och 1944. | Återrop |
217 | FABERGÉ, verkmästare Mikhail Perkhin, skål, silver, S:t Petersburg före 1899. | 20 000 SEK |
218 | Karl Hahn, ram, silver och emalj, S:t Petersburg före 1899, Empire-stil. | 22 000 SEK |
219 | FABERGÉ, verkmästare Antti Nevalainen, ram av emalj och silver, St Petersburg, 1908-1917. | 100 000 SEK |
220 | FABERGÉ, verkmästare Antti Nevalainen, ram av nefrit, emalj och silver, St Petersburg, 1899-1908. | 120 000 SEK |
221 | Ovchinnikov, IKON, S:t Petersburg 1908-1917. | Återrop |
222 | Morozov, etui, guld 56, S:t Petersburg 1908-1917. | Återrop |
223 | FABERGÉ, JUBILEUMSBERLOCK FÖR BRANOBEL, GULD, EMALJ OCH SILVER, VERKMÄSTARE FEDOR AFANASSIEV S:T PETERSBURG CA 1890. | 1 150 000 SEK |
224A | CARL BLANK, KEJSERLIGA KRIGSVETENSKAPSAKADEMINS BOUTON, GULD, S:T PETERSBURG OMKRING 1900. | 6 000 SEK |
225 | MEDALJ, Alexander II (1855-1881). Belöningsmedalj i guld, av V. Alexeev för Immanuel Nobel dy 1853. | 295 000 SEK |
226 | FABERGÉ, scarfring, guld, verkmästare August Hollming, S:t Petersburg, 1896-1908. | 22 000 SEK |
227 | FABERGÉ, Nobelbrosch, guld, emalj och diamanter. | 1 000 000 SEK |
228 | FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter. | 11 000 SEK |
229 | FABERGÉ, HALSKEDJA MED 9 MINIATYRPÅSKÄGG, guld, emalj MM, OLIKA VERKMÄSTARE S:T PETERSBURG 1899-1908. | 210 000 SEK |
230 | FABERGÉ, Korpunge av obsidian, i orginaletui. | 145 000 SEK |
231 | TE- OCH KAFFESERVIS, 5 delar, silver, icke identifierad mästarstämpel FK, S:t Petersburg 1837. | 18 000 SEK |
232 | Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917. | 55 000 SEK |
233 | Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917. | 65 000 SEK |
234 | Fabergé, verkmästare JULIUS RAPPOPORT, kandelabrar, ett par, silver, S:t Petersburg före 1899. | 500 000 SEK |
235 | The Magnificent Coronation Album of Emperor Alexander II and Empress Maria Aleksandrovna 1856. | Återrop |
235A | IKON, Ryssland, sannolikt sent 1600-tal, Jesu födelse. | 38 000 SEK |
236 | ALBERT EINSTEIN, egenhändigt skrivet dubbelsidigt brev undertecknat "A. Einstein" och daterat 20.XI.29. samt kuvert. | 135 000 SEK |
237 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 191,5 x 220,5 cm, Flandern 1500-tal. Järnstång medföljer. | Återrop |
238 | VÄVD TAPET, "Orphée jouant pour les Animaux", norra Nederländerna 1600-talets förra hälft - omkring 1600-talets mitt, | Återrop |
238A | BOK, Böttiger, John: Tapisseries à Figures des XVIe et XVIIe siècles appartenant á des collections privées de la Suède. | 2 400 SEK |
239 | MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm. | Återrop |
240 | MATTA, semiantik Heris, ca 589 x 345,5 cm. | Återrop |
241 | MATTA, semiantik Isfahan part silk, ca 309 x 206,5 cm. | 25 000 SEK |
242 | MATTA, antik/semiantik silke Keshan Souf, sannolikt Motachem, ca 112,5 x 100-93 cm (samt överst 1½ cm slätväv). | 65 000 SEK |
243 | Barbro Sprinchorn, VÄVD TAPET, "Mässa i Madrid" (detalj), gobelängvariant, ca 97,5 x 99 cm, signerad AB MMF BS. | 12 000 SEK |
244 | Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI, "Skaftbladen", inplock på linnebotten, ca 226 x 150,5 cm, signerat AB MMF. | 5 000 SEK |
245 | Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga brun och grön", gobelängteknik, ca 228,5 x 171 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
246 | Barbro Nilsson, MATTA, "Solfläckar", gobelängteknik, ca 337,5 x 226 cm, signerad AB MMF BN. | 155 000 SEK |
247 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blåringen", flossa, ca 308 x 210,5 cm, signerad AB MMF. | 115 000 SEK |
247A | Marianne Richter, MATTA, "Gula trädet", flossa, ca 236,5 x 178,5 cm, signerad AB MMF MR. | 65 000 SEK |
248 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 242,5 x 168,5 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
248A | Barbro Nilsson, MATTA, "Paris, gul", reliefflossa, ca 255 x 170 cm, signerad AB MMF BN. | 90 000 SEK |
249 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röda åttan", rölakan, ca 348,5 x 248 cm, signerad AB MMF. | 50 000 SEK |
250 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Grön äng", rölakan, ca 184,5 x 153 cm, signerad AB MMF. | 20 000 SEK |
251 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ljusa plador", rölakan, ca 344,5 x 254,5 cm, signerad AB MMF. | 50 000 SEK |
252 | Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 300,5 x 219,5 cm, signerad AB MMF BN. | 120 000 SEK |
253 | Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 356,5 x 241 cm, signerad AÖ och broderat på baksidan AGDA ÖSTERBERG. | 60 000 SEK |
254 | Ingrid Dessau, MATTA, rölakan, ca 255 x 213,5 cm, signerad KLH ID. | 40 000 SEK |
255 | Mai Wellner, MATTA, "Slagrutan", rölakan, ca 217 x 163,5 cm, signerad AB MMF MW. | Återrop |
255A | Barbro Nilsson, MATTA, "Ostia, grön", rölakan, ca 234,5 x 141,5 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
256 | Marianne Richter, MATTA, "Tolv Rutor, brun", rölakan, ca 249 x 175 cm, signerad AB MMF MR. | 25 000 SEK |
256A | Marianne Richter, MATTA, "Angelika", rya, ca 213 x 149,5 cm, signerad AB MMF MR. | 35 000 SEK |
256B | Ulla Brandt, MATTA, "Tjärn", rya, ca 177 x 125 cm, signerad AB MMF UB BS. | Återrop |
257 | Marianne Richter, MATTA, "Blommig rya", rya, ca 173 x 136,5 cm, signerad AB MMF MR. | 13 000 SEK |
258 | VINGLAS. Sverige, Kungsholmsglasbruk, 1700-tal. | 20 000 SEK |
259 | VINGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal. | 7 000 SEK |
260 | VINGLAS, 12 stycken. Omkring 1800. | 4 500 SEK |
261 | VINGLAS, 12 stycken, snarlika. Ryssland, kejserliga glas manufakturen, 1800-tal. | 16 000 SEK |
262 | TERRIN med FAT, fajans. Rörstrand, 1700-talets första hälft. | 20 000 SEK |
263 | TERRIN med LOCK, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 14 000 SEK |
264 | VÄRMEKUPA, fajans. Marieberg, 1700-tal. | Återrop |
265 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900. | 48 000 SEK |
266 | FAT, porslin. Kejserliga porslinmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nicholas I's tid (1825-55). | 8 000 SEK |
267 | TALLRIK, porslin. Darte, Paris, 1800-tal. | Återrop |
268 | SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal. | Återrop |
269 | KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal. | 13 000 SEK |
270 | TALLRIKAR, nio stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, Danmark, 1900-tal. | 16 000 SEK |
271 | TALLRIKAR, sju stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal. | 16 000 SEK |
272 | SOPPTALLRIKAR, nio stycken, porslin. "Flora Danica, kunglig dansk, 1900-tal. | 11 000 SEK |
273 | SÅSSNIPOR, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal. | 9 500 SEK |
275 | KAFFEKOPPAR med FAT, åtta stycken, samt ASIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal. | 28 000 SEK |
276 | FAT, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal. | 12 100 SEK |
277 | SKÅLAR, två stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal. | 8 000 SEK |
278 | Axel Lindman, "Stockholmsmotiv, Vinter", Tunnelgatan 25, Stockholm. | 22 000 SEK |
279 | Karl Nordström, "Månuppgång i Bellevueparken". | 90 000 SEK |
280 | Carl Milles, "Tarantella". | Återrop |
281 | Erik Tryggelin, "Klara sjö – S:t Eriksbron i lyktornas sken". | 32 000 SEK |
282 | Carl Fredrik Hill, "Blommande äppelträd". | Återrop |
283 | Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar. | 28 000 SEK |
284 | Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag. | Återrop |
285 | Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten". | 24 000 SEK |
286 | John Sten, "Landskap". | 65 000 SEK |
287 | Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Lådspegel, dubbelsidig. | 105 000 SEK |
288 | Ernst Josephson, En kung ombord sitt skepp. | 24 000 SEK |
289 | Carl Fredrik Hill, Figurscen. | Återrop |
290 | Jan De Vliegher, "Sèvres, 2 Birds". | 24 000 SEK |
291 | Isaac Grünewald, Utsikt från Södermalm mot Riddarholmen. | 420 000 SEK |
292 | Astrid Sylwan, "Untitled". | Återrop |
293 | Axel Törneman, "Självporträtt med cigarett". | |
294 | Axel Fridell, "Mr Simmons" (Tidningsläsaren). | 65 000 SEK |
295 | August Strindberg, "Packis i stranden". | 9 300 000 SEK |
296 | Werner Åkerman, "Vårfrost". | 130 000 SEK |