1010
603611

Hans Dahl

(Norge, 1849-1937)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Hans Dahl
(Norge, 1849-1937)

"Strandheim 25 juli 1912, Fest paa Hohenzollern"

Signerad Hans Dahl och daterad 25 juli 1912. Duk uppklistrad på pannå 19,5 x 30,5 cm.

Wilhelm II var Kung av Preussen och Kejsare av Tyskland från 1888 tills att han abdikerade efter 1:a världskriget 1918. Wilhelm hade ett stort intresse för vikingatiden och det fornnordiska arvet som han utforskade under flertalet somrar i Norge. Under åren 1889-1914 besökte han Norge 23 gånger på en så kallad Nordlandfahrt med sin furstliga lyxjakt Hohenzollern. Vid sina många besök stiftade Kejsaren bekantskap med den norske målaren Hans Dahl. I närheten av Sogn i den idylliska Sognefjorden lät Dahl uppföra ett stort sommarnöje i drakstil kallat Villa Strandheim dit Kejsaren ofta var bjuden. Katalognumret är en ögonblicksbild som sammanbinder Kejsaren och konstnären med deras båda fristäder i Norge under en festdag i juli 1912.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

634. Torsten Renqvist, "Fågel Fenix". Ur "Noaks ark".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Fair warning
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK