Nr. | Föremål | Klubbat pris |
502 | MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 409 x 272,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 115 000 SEK |
503 | MATTA. "Nejlikan blå". Gobelängteknik. 310,5 x 214,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 42 000 SEK |
504 | MATTA. "Strålblomman grå". Gobelängteknik. 355 x 265 cm. Signerad AB MMF BN. | 55 000 SEK |
505 | MATTA. "Tånga blå". Gobelängteknik. 347 x 273,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 145 000 SEK |
506 | MATTA. "Tånga gul". Gobelängteknik. 336,5 x 244 cm. Signerad AB MMF BN. | 125 000 SEK |
507 | MATTA. "Paula, röd". Gobelängteknik. 477 x 280 cm. Signerad AB MMF BN. | 185 000 SEK |
508 | MATTA. "Rosengång, brun". 366 x 253,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 145 000 SEK |
509 | MATTA. "Slottet". Flossa. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MMF. | 18 000 SEK |
509A | MATTA. Flossa. 341 x 145 cm. Signerad MG 1928 (Märtha Gahn). | 7 000 SEK |
510 | MATTA. "Ståndaren". Flossa. 248 x 188 cm. Signerad AB MMF. | 42 000 SEK |
511 | MATTA. "Joakim". Flossa. 335 x 205 cm. Signerad MMF. | 81 000 SEK |
512 | MATTA. "Röd Flossa". Flossa. 541,5 x 314 cm. Signerad MMF. | 155 000 SEK |
513 | MATTA. "Älgö". Flossa. 307,5 x 213 cm. Signerad MMF. | 46 000 SEK |
514 | MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 278,5 x 164 cm. Signerad AB MMF. | 28 000 SEK |
515 | MATTA. "Rutig röd halvflossa". Reliefflossa. 512,3 x 413,5 cm. Signerad AB MMF. | 250 000 SEK |
516 | MATTA. "Rutig blå halvflossa". Reliefflossa. 302,5 x 203,5 cm. Signerad AB MMF. | 70 000 SEK |
517 | MATTA. "Gyllenrutan grön". Reliefflossa. 328 x 132,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 80 000 SEK |
518 | MATTA. "Gyllenrutan blå". Reliefflossa. 162 x 113,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 22 000 SEK |
519 | MATTA. Reliefflossa. Närmast rund. Diameter 176,5 - 184,5 cm. Signerad I H K. | Återrop |
520 | MATTA. Rölakan. 238 x 145,5 cm. Signerad JBV (Johanna Brunssons Vävskola). | 15 000 SEK |
521 | MATTA. "Kryptans matta" ("Sipporna"). Rölakan. 308 x 195,5 cm. Signerad AB MMF. | 26 000 SEK |
522 | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 226 x 141,5 cm. Signerad AB MMF. | 22 000 SEK |
523 | MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 317 x 236,5 cm. Signerad MMF. | 70 000 SEK |
524 | MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 253 x 151,5 cm. Signerad MMF. | 15 000 SEK |
525 | MATTA. "Blå heden". Rölakan. 308 x 262,5 cm. Signerad AB MMF. | 65 000 SEK |
526 | MATTA. "Blå heden". Rölakan. 363,5 x 241 cm. Signerad AB MMF. | 34 000 SEK |
527 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 252 x 172 cm. Signerad AB MMF. | 28 000 SEK |
528 | MATTA. "Munka-Ljungby". Rölakan. 299 x 200,5 cm. Signerad AB MMF. | 36 000 SEK |
529 | MATTA. "Munka-Ljungby". Rölakan. 264,5 x 221,5 cm. Signerad AB MMF. | 60 000 SEK |
530 | MATTA. "Blåplump". Rölakan. 285, x 253 cm. Signerad AB MMF. | 140 000 SEK |
531 | MATTA. "Randig med tvist, grön". Rölakan. 461 x 167,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 42 000 SEK |
532 | MATTA. Rölakan. 365,5 x 248,5 cm. Signerad SB. | 115 000 SEK |
533 | MATTA. Rölakan. 255,5 x 200,5 cm. Signerad SH (Svensk Hemslöjd). | 32 000 SEK |
534 | MATTA. Rölakan. 384 x 221 cm. Signerad KH. | 30 000 SEK |
535 | MATTA. Rölakan. 354,5 x 249 cm. Signerad NKT. | 38 000 SEK |
536 | MATTA. Rölakan. 219,5 x 176 cm. Sverige 1940-50-tal. | 3 000 SEK |
537 | MATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 261 x 233 cm. Signerad AB MMF BN. | 47 000 SEK |
538 | MATTA. "Falurutan gul". Rölakan. 206,5 x 140,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 38 000 SEK |
539 | MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 260,5 x 217,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 75 000 SEK |
540 | Hjördis Jansson, MATTA. Rölakan. 386 x 250,5 cm. Signerad KH HJ. | 90 000 SEK |
541 | MATTA. "Audiens". Rölakan. Komponerad av Kerstin Åsling-Sundberg. 226 x 150,5 cm. | 55 000 SEK |
542 | MATTA. "Fasad, orange". Rölakan. 378 x 279,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 165 000 SEK |
543 | MATTA. "Fasad Grön". Rölakan. 183 x 99 cm. Signerad AB MMF MR BH. | 14 000 SEK |
544 | MATTA. Rölakan. 256,5 x 196,5 cm. Signerad IB. | Återrop |
545 | MATTA. Rölakan. 245,5 x 179 cm. Signerad MLH KM. | 32 000 SEK |
546 | MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad VB (?). | 6 000 SEK |
547 | MATTA. Rölakan. 241 x 173,5 cm. Signerad ÅB. Sverige omkring 1960-70. | 17 000 SEK |
548 | MATTA. "Ostia grön". Rölakan. 203 x 141 cm. Signerad AB MMF BN. | 20 000 SEK |
549 | MATTA. "Tigerfällen, vitt med grått". Rya. 133 x 89,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 12 000 SEK |
550 | MATTA. Rya. 316,5 x 218,5 cm. Signerad 19HH53. | 38 000 SEK |
551 | MATTA. Rya. 215,5 x 154,5 cm. Signerad KH GR. | 10 000 SEK |
552 | JOHAN ROHDE, kandelabrar, ett par, Georg Jensen, Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling. | 250 000 SEK |
553 | JOHAN ROHDE, bricka, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, | 34 000 SEK |
554 | JOHAN ROHDE, såsskål, Georg Jensen, Köpenhamn 1919. | 9 000 SEK |
555 | GEORG JENSEN, kaffeservis, tre delar, "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling, | 28 000 SEK |
556 | GEORG JENSEN, salladsbestick, ett par "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1945-77, sterling. | 5 000 SEK |
557 | GEORG JENSEN, 3 delar bestick, "Magnolia/Blossom, Köpenhamn 1933-44, sterling, svenska importstämplar. | 5 500 SEK |
558 | GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1919. | Återrop |
559 | GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling. | Återrop |
560 | GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1979, sterling. | Återrop |
561 | GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling. | 8 500 SEK |
562 | GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1925-32, sterling. | 6 000 SEK |
563 | GEORG JENSEN, smörkastrull, Köpenhamn 1933-44, sterling, | 3 500 SEK |
564 | GEORG JENSEN, sockerruska, Köpenhamn ca 1919-21, sterling. | 5 000 SEK |
565 | GEORG JENSEN, tesil med skål, Köpenhamn 1920-tal samt 1933-44, sterling, | 2 000 SEK |
566 | HARALD NIELSEN, toilettedosa, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, | 20 000 SEK |
567 | HARALD NIELSEN, fiskuppläggningsbestick, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn efter 1927, sterling. | 6 000 SEK |
568 | HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 36 delar, "Gammel Dansk/ Old Danish", Georg Jensen, Köpenhamn 1947-77, sterling. | 22 000 SEK |
569 | JOHAN ROHDE, tårtspade och tårtkniv, "Konge/Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling. | 3 800 SEK |
570 | GEORG JENSEN, skaldjursknivar, 6 st samt nötknäckare "Antik/Continental", Köpenhamn 1933-44 och 1930, sterling. | 4 000 SEK |
571 | SIGVARD BERNADOTTE, bestickuppsättning 157 delar, "Bernadotte", Georg Jensen, Köpenhamn, 1933-77, | 50 000 SEK |
572 | SIGVARD BERNADOTTE, förstoringsglas, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, | 4 500 SEK |
573 | TIAS ECKHOFF, bestickuppsättning, 194 delar "Cypress", Köpenhamn, Danmark efter 1952. | 50 000 SEK |
574 | DAVID ANDERSEN, 3 delar, Norge tidigt 1900-tal, sterling, | 26 000 SEK |
575 | VAS, Tapio Wirkkala, silver, "Liekki", Tavastehus, 1963. Total vikt ca 339 g. | Återrop |
576 | WIWEN NILSSON, vas, Lund 1925. | 12 000 SEK |
577 | WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1965, sterling. | 38 000 SEK |
578 | WIWEN NILSSON, skål, "Bysantinska modellen", Lund 1947, sterling, delvis förgylld. | 16 000 SEK |
579 | WIWEN NILSSON, såsskål med fat, Lund 1958 (otydligt) sterling. | 7 000 SEK |
580 | WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1960, sterling. | 28 000 SEK |
581 | WIWEN NILSSON, vas, Lund 1954, sterling. | 16 000 SEK |
582 | LJUSSTAKAR, ett par, sterling silver Wiwen Nilsson, Lund 1967. | Återrop |
583 | WIWEN NILSSON, bestickuppsättning, 138 delar. Lund 1953-1974. | 115 000 SEK |
584 | WIWEN NILSSON, hummergafflar, 6 st. Lund 1958-1963. | 14 000 SEK |
585 | K. ANDERSON, fiskfat, Stockholm 1918. | 16 000 SEK |
586 | C.G. HALLBERG, kaffeservis, tre delar, Stockholm 1916, jugend. | 11 000 SEK |
587 | C.G. HALLBERG, bordsarmatur, Stockholm 1928. | 22 000 SEK |
588 | C.G. HALLBERG & NORDISKA KOMPANIET, skrivbordsutensilier, 3 delar, silver, Stockholm 1927-28. | 36 000 SEK |
589 | NORDISK SILVERKONST, kandelabrar, ett par, Helsingborg 1949. | Återrop |
590 | ATELIER BORGILA, bestick, 47 delar Stockholm 1936-39. | Återrop |
591 | ATELIER BORGILA, terrin samt strösked, Stockholm 1935, sterling. | 8 000 SEK |
592 | ATELIER BORGILA, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1936. | 5 500 SEK |
593 | ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1934, sterling. | 5 000 SEK |
594 | BRICKA, silver, W.A. Bolin, Stockholm 1931, vikt ca 1900 g. | Återrop |
595 | W.A. BOLIN, kandelabrar, ett par, Stockholm 1960. | 34 000 SEK |
596 | REY URBAN, vas, Stockholm 1962, sterling. | 6 000 SEK |
597 | REY URBAN, vas, Stockholm 1964, sterling. | 6 000 SEK |
598 | REY URBAN, skålfat, Stockholm 1969, sterling. | Återrop |
599 | REY URBAN, skålar, 2 st, Stockholm 1977, sterling. | 13 000 SEK |
600 | REY URBAN, sockerskål och gräddkanna, Stockholm 1977-78, sterling. | 8 000 SEK |