470
359096

Jan van den Hecke d.ä

(Flandern, 1620-1684)
Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
28 500 - 47 400 EUR
32 600 - 54 300 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jan van den Hecke d.ä
(Flandern, 1620-1684)

Stilleben med silverbägare, ostron, granatäpple, körsbär och druvor

Otydligt signerad J. v. Hecke fecit och daterad 1643. Parketterad pannå 52 x 72,5 cm. Äldre betsad och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i Theodore W H Wards samling, London omkring 1928.
Inköpt på Edwin Lindborgs Konsthandel, Stockholm på 1940-talet, därefter i arv.

Ralph Warner, "Dutch and Flemish Fruit and Flower Painters […]", London 1928,avbildad pl 39b.

Bukowskis are grateful to Fred G Meijer of the Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, the Hague, for endorsing the attribution to Jan van den Hecke I on the basis of photographs and for giving us the information about provenance and litterature.