Lergods. Den största 800-1000-talet, med "sgraffito splashware" i grönt, brunt och gult. Den näst största 1100-tal, med lysterdekor och blått av figurer. Den minsta Keshan 1100-tal, med glasyrfylld genombruten dekor och blått.
Lagade, kompletterade, nagg, ställvis påmålade.