Nr. | Föremål | Klubbat pris |
699 | WIVEN NILSSON
Collier samt armlänk, Lund, 1970, sterling. | 10 500 SEK |
700 | WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1958, sterling. | 3 600 SEK |
701 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1965, | 15 500 SEK |
702 | WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1954, sterling. | 3 600 SEK |
703 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1973, förgylld sterling. | 4 400 SEK |
704 | WIWEN NILSSON Collier, Lund 1942. | 5 000 SEK |
705 | WIWEN NILSSON Armlänk, Lund 1954, sterling. | 3 800 SEK |
706 | WIWEN NILSSON
Hängsmycke, Lund 1947, sterling. | 12 500 SEK |
707 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1966, sterling. | 16 500 SEK |
708 | WIWEN NILSSON Collier, Lund 1956, sterling. | 5 800 SEK |
709 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Örhängen, 1 par, Lund 1960, sterling. | 3 200 SEK |
710 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Korsformat hänge med kedja, Lund 1940, | 12 000 SEK |
711 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1961. | Återrop |
712 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Manschettknappar, ett par, Lund 1955. | 27 000 SEK |
713 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Manschettknappar, ett par samt frackknappar, ett par, Lund 1957. | 13 000 SEK |
714 | WIWEN NILSSON Halslänk, Lund 1965, sterling. | 5 400 SEK |
715 | WIWEN NILSSON Armlänk, Lund 1963, sterling. | 4 500 SEK |
716 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE Halsring med hänge, egen verkstad, Stockholm 1953. | 38 000 SEK |
717 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE Halsring och armring, utförda i Frankrike sent 1960-tal. | 11 500 SEK |
718 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE
Halsring med hänge, Stockholm 1963. | 6 400 SEK |
719 | SIGURD PERSSON
Armring, Stockholm 1984. | 4 500 SEK |
720 | BIRGER HAGLUND Halsring, Stockholm 1989. | 7 000 SEK |
721 | DIADEM, citrin och bergkristall, Elon Arenhill, Malmö, 1967. | Återrop |
722 | ALMARIC WALTER & HENRI BERGÉ Kanna, Pâte de Verre, Nancy, Frankrike, 1920-tal. | 22 000 SEK |
723 | DAUM Skål, Nancy, Frankrike, jugend, ca 1895. | 9 000 SEK |
724 | DAUM Flakong, Nancy, Frankrike, jugend. | 8 000 SEK |
725 | DAUM Vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 15 500 SEK |
726 | DAUM Vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 6 500 SEK |
727 | DAUM Vas, Nancy, Frankrike, jugend. | Återrop |
728 | LOUIS MAJORELLE Skål, Daum, Nancy. | 13 500 SEK |
729 | MULLER FRERES, takampel, Luneville, Frankrike, 1920-tal. | 7 000 SEK |
730 | EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 8 000 SEK |
731 | EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 7 500 SEK |
732 | EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 6 000 SEK |
733 | EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 6 500 SEK |
734 | EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike jugend. | 5 000 SEK |
735 | RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25. | Återrop |
736 | RENÉ LALIQUE Vas, "Rampillon", Frankrike 1930-40-tal. | 3 000 SEK |
738 | LOETZ ART Vas, Österrike, 1900-talets början. | 2 000 SEK |
739 | LOETZ ART Vas, Österrike 1900-talets. | Återrop |
740 | LOETZ ART Vas, Österrike 1900-talets början. | Återrop |
741 | WIENER WERKSTÄTTE Pokalglas, Wien ca 1917. | 7 000 SEK |
742 | TYRA LUNDGREN Fisk, Venini, Murano, Italien ca 1936. | 15 000 SEK |
743 | TYRA LUNDGREN Fågel, Venini, Murano, Italien. | 4 500 SEK |
743A | FULVIO BIANCONI Vas, "Pezzato", Venini, Italien 1950-tal. | 46 000 SEK |
744 | VENINI Brevpressar, 7 st, "Inciso", Murano Italien 1950-tal. | 7 500 SEK |
745 | LUDOVICO DIAZ de SANTILLANA & TOBIA SCARPA, vas, "Battuto", Venini Murano Italien 1990-tal. | 13 000 SEK |
746 | ALESSANDRO PIANON Fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal, modell S 189. | 13 500 SEK |
747 | ALESSANDRO PIANON Fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal, modell S 189. | 11 000 SEK |
748 | GUNNEL NYMAN Vas, Nuutajärvi, Notsjö, Finland 1950-tal. | 2 400 SEK |
749 | TAPIO WIRKKALA Vas, "Tokio", Iittala, Finland 1954, modell 3576. | 5 000 SEK |
750 | TAPIO WIRKKALA Fat, Iittala, Finland 1958, modell 3337. | 4 000 SEK |
751 | KAJ FRANCK Pokal, Nuutajärvi, Notsjö, Finland. | 3 800 SEK |
752 | KAJ FRANK Pokal, Nuutajärvi, Notsjö, Finland. | 3 000 SEK |
753 | TIMO SARPANEVA Vas, "Claritas", Iittala, Finland 1988. | 17 000 SEK |
754 | KARL LINDEBERG Bordspendyl, Kosta, jugend. | 16 000 SEK |
755 | KARL LINDEBERG Vas, Kosta, jugend. | 14 000 SEK |
756 | GUNNAR WENNERBERG Vas, Kosta, jugend. | 6 000 SEK |
757 | SIMON GATE Skål med underfat, "Slöjdansen", Orrefors 1929. | 5 200 SEK |
758 | EDWARD HALD, vas, "Urskogen", Orrefors 1925. | Återrop |
759 | EDWARD HALD Vas, "Urskogen", Orrefors 1927. | 7 200 SEK |
760 | EDWARD HALD Skål, "Åskväder", Orrefors 1977. | 4 000 SEK |
762 | EDWARD HALD Vas, Fiskgraal, Orrefors 1938. | 15 000 SEK |
763 | EDWARD HALD Vas, Fiskgraal, Orrefors 1938. | 15 000 SEK |
764 | EDWARD HALD Skål, Slipgraal, Orrefors 1940. | 2 000 SEK |
765 | EDVIN ÖHRSTRÖM Skål, Ariel, Orrefors 1949. | 12 000 SEK |
766 | EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, Orrefors 1950. | 3 000 SEK |
767 | EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, Orrefors 1953. | 16 500 SEK |
768 | EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, Orrefors 1950. | 3 500 SEK |
769 | EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1977. | 8 500 SEK |
770 | NILS LANDBERG Tulpanglas, Orrefors. | 14 500 SEK |
771 | NILS LANDBERG Tulpanglas, Orrefors. | 13 000 SEK |
772 | NILS LANDBERG Vas, Orrefors 1966. | 9 700 SEK |
773 | INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1966. | 14 500 SEK |
774 | INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1960. | 9 000 SEK |
774A | INGEBORG LUNDIN, skål, Ariel, Orrefors 1968. | Återrop |
775 | SVEN PALMQVIST Skål, Ravenna, Orrefors 1956. | 17 500 SEK |
776 | VICKE LINDSTRAND Vas, Orrefors, 1933. | 5 000 SEK |
777 | VICKE LINDSTRAND Vas, "Abstracta", Kosta 1950-tal. | 4 800 SEK |
778 | VICKE LINDSTRAND Vas, "Höst", Kosta 1950-60-tal. | 8 100 SEK |
779 | VICKE LINDSTRAND
Vas, "Höst", Kosta 1950-60-tal. | 8 500 SEK |
780 | VICKE LINDSTRAND, vas, "Höst", Kosta 1950-60-tal. | 8 000 SEK |
781 | ERIK HÖGLUND, vas, Boda glasbruk, 1950-tal. | Återrop |
782 | GUNNAR WENNERBERG Servis, 128 delar, "Gullviva", Gustafsberg 1905-20. | 135 000 SEK |
783 | GUSTAFSBERG Uppsatsskål, 1911, jugend. | 10 500 SEK |
784 | ALF WALLANDER Ytterfoder, Rörstrand, jugend. | 5 500 SEK |
785 | ALF WALLANDER Kaffeservis, 9 delar, "Trollsländan", Rörstrand, jugend. | 8 500 SEK |
786 | ANDERS & BESS WISSLER Vas, Ateljé Solklinten, Mariefred 1915. | 8 000 SEK |
787 | ANDERS & BESS WISSLER Vas, Ateljé Solklinten, Mariefred, otydligt daterad 1930?. | 11 000 SEK |
788 | ANDERS & BESS WISSLER Vas, Ateljé Solklinten, Mariefred 1936. | 7 000 SEK |
789 | ARTHUR PERCY Servisdelar, 36 st, Gefle Porslinsfabrik, 1920-tal. | 6 800 SEK |
790 | WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg. | 15 000 SEK |
791 | WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg. | 17 000 SEK |
792 | WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg 1937. | 7 400 SEK |
793 | WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg. | 4 400 SEK |
794 | WILHELM KÅGE Fat, "Argenta", Gustavsberg, målat av Heinz Erret. | 4 000 SEK |
795 | WILHELM KÅGE Bricka, "Argenta", Gustavsberg 1930-33. | 3 200 SEK |
796 | WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg 1943. | 3 500 SEK |
797 | WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg, målad av Heinz Erret. | 6 000 SEK |
798 | WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg. | 6 500 SEK |