Stomme och kupa i mässing, skaft lindat i brunt läder. Två ljuspunkter. Märkt "EB 5013/57 MADE IN SWEDEN". Höjd ca 51 cm, diameter 35 cm.
Slitage. Fläckar, märken, repor. Några skador på det lindade lädret.