SOFFA, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft.
Vitmålad. Rak rygg med spjälor, raka bladhölstrade ben. Lösa dynor. Skuren dekor. Längd ca 208 cm, djup ca 65 cm, höjd ca 93 cm.
Slitage. Senare bemålning.