Målad. Beslag av mässing. Tre dörrar, varav två glasade, med bakomliggande hyllplan. Glasade gavlar. Tre lådor över samt tre lådor under dörrar. Fasettslipat glas. Bredd 141. Djup 47. Höjd 123 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Torrspricka i bl a skiva.