Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

SPEGEL MED KONSOLBORD, 1800-talets andra hälft.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med bl a rocailler och blomstergirlander. Fasettslipat glas. Konsolbord med skiva av marmor. Skuren dekor. Svärtad sockel. Spegelns mått ca 232 x 95. Konsolbordets bredd 90. Djup 28. Höjd 44. Total höjd ca 276 cm.

Slitage. Repor och märken. Pastellageskador. Delar av dekorelement saknas. Färgbortfall. Löst bakstycke medföljer. Senare glas.

Lähtöhinta
5 000 SEK