SKRIVSKÅP, senbarock, 1700-tal.

Ek. Tvådelat. Underdel med fem lådor i fyra varv samt fällbar klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Beslag i gulmetall. Överdel med skåpsdel och invändig hyllinredning. Svängt, profilerat krön. Längd 114 cm, bredd 59 cm, höjd ca 215 cm. Nyckel finns.

Hårt bruksslitage. Nyckel saknas till underdel. Skador, sprickor och avslag. Trä ställvis slaget. Märken efter skadedjur. Fläckar. Renoverat, kompletterat och lagat. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Läckö slott.

Lähtöhinta
6 000 SEK